Trwa ładowanie...
kraków
23-04-2010 13:32

Festiwal dla Becketta

Festiwal dla BeckettaŹródło: Inne
d4y40zv
d4y40zv

Dla uczczenia href="http://ksiazki.wp.pl/wiadomosci/id,31672,wiadomosc.html"> stulecia urodzin Samuela Becketta w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się festiwal Transpozycje 2006 poświęcony irlandzkiemu dramaturgowi. stulecia urodzin Samuela Becketta w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się festiwal Transpozycje 2006 poświęcony irlandzkiemu dramaturgowi. W najbliższy piątek i sobotę publiczność zobaczy trzy spektakle: „Residua”, „Nie ja” i „Ostatnia taśma Krappa”. Druga część festiwalu – ze spektaklami oraz warsztatami Teatralnymi – odbędzie się między 2 a 4 czerwca. * *Samuel Beckett na fotografiach

Pomysłodawcą Transpozycji 2006 jest Marek Kędzierski, autor monografii twórczości Becketta , tłumacz jego powieści, autor scenicznych i radiowych adaptacji jego dramatów oraz prozy.

Kędzierski mówił w czwartek dziennikarzom, że ideą organizowanego w Krakowie festiwalu jest pokazanie wielu twarzy Becketta , a nie wtłaczanie go w ramy teatru absurdu.
– Chcemy pokazać Becketta nie tylko piszącego dla teatru, ale też autora prozy, która czasami domaga się zaprezentowania na scenie. Becketta z różnych okresów twórczości. Chcemy ukazać, w jak różny sposób i jak różnymi rzeczami inspiruje on twórców – tłumaczył Kędzierski.

W piątek wieczorem w Łaźni Nowej w Nowej Hucie publiczność zobaczy spektakl „Residua”, który kilka tygodni temu miał premierę w Berlinie. W przedstawieniu grają m.in. Graham Valentine, aktor współpracujący z Christophem Marthalerem, oraz Traugott Buhre, który zasłynął w Niemczech z inscenizacji dramatów Thomasa Bernharda .

d4y40zv

Reżyser tego spektaklu Olivier Sturm mówił, że jest to swoisty tryptyk, złożony z dwóch tekstów napisanych przez Becketta prozą - Dzyń i Bez - oraz dramatu Kroki, który jest opowieścią o kobiecie skonfliktowanej ze swoją matką.

Przedstawienie będzie grane po niemiecku, ale opatrzone polskimi napisami. Na jego krakowską prezentację została przygotowana specjalna instalacja przestrzenna.

W drugim dniu festiwalu, w sobotę poza „Residuą” zaplanowano pokaz krótkiego utworu „Nie ja” w wykonaniu Dagmary Foniok z Teatru Atelier w Krakowie oraz spektakl „Ostatnia taśma Krappa”.

„Ostatnią taśmę Krappa” wyreżyserował Samuel Beckett , który przygotował tą inscenizację w 1979 r. w Berlinie współpracując z Rickiem Clucheyem. Cluchey odkrył Becketta , kiedy skazany za napad z bronią przebywał w kalifornijskim zakładzie karnym. Tam razem ze współwięźniami zrealizował „Czekając na Godota”. Spektakl został pokazany poza kratami, na jednym z festiwali, a aktorzy jednorazowo zwolnieni na ten występ. Jednak do zakładu karnego wrócił tylko Cluchey, bo pozostali aktorzy uciekli.

d4y40zv

Po warunkowym zwolnieniu z więzienia Cluchey wyjechał do Paryża, gdzie zaczęła się jego przyjaźń z Beckettem . W Krakowie zostanie pokazana właśnie ta historyczna realizacja „Ostatniej taśmy Krappa” sprzed 27 lat.

W czerwcu w kolejnej odsłonie festiwalu ma uczestniczyć Serge Merlin, znany z wielu ról teatralnych i filmowych m.in. w filmie Andrzeja Wajdy „Samson” oraz we francuskiej komedii romantycznej „Amelia”. Do Krakowa przyjadą także bliski współpracownik Becketta - Pierre Chabert, oraz reżyser tekstów Becketta - Walter D. Asmus, który ma poprowadzić warsztaty dla polskich aktorów. Publiczność zobaczy w czerwcu adaptacje kilku tekstów Becketta w kilku językach: „Wyludniacza”, „Pierwszą miłość”, „Watta” i „Nie ja”.

d4y40zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4y40zv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj