Trwa ładowanie...
gretkowska
23-04-2010 13:37

Fenomenalna Gretkowska

Share
Fenomenalna GretkowskaŹródło: Inne
d2ajkd0

Szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska, wytwórnia płytowa KAYAX, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, pisarka Manuela Gretkowska i informatyk prof. Jan Madey – to laureaci nagród Fenomen „Przekroju” za 2006 r.

Nagrodę Fenomen Czytelników „Przekroju” otrzymał w tym roku dziennikarz specjalizujący się w tematyce ochrony środowiska Adam Wajrak.

d2ajkd0

Laureatów Fenomenów ogłoszono w poniedziałek wieczorem w warszawskim Teatrze Narodowym.

Tygodnik „Przekrój” przyznał Fenomeny po raz trzeci. Ustanowione w 2004 r. z okazji 60-lecia tygodnika nagrody przyznawane są ludziom, organizacjom oraz instytucjom, uznanym przez pismo za wyjątkowe zjawiska minionego roku. Wyboru dokonuje redakcja „Przekroju” w drodze plebiscytu.

Manuela Gretkowska otrzymała Fenomen za rozbudzenie w Polkach-matkach, żonach i singlach politycznego instynktu. I przekonanie mężczyzn, że im także potrzebna jest Partia Kobiet.

Streżyńska otrzymała nagrodę za przekonanie, że dostęp do informacji i komunikacji jest prawem każdego człowieka. I za wojnę o te prawa, którą jako prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wypowiedziała potentatom rynku telekomunikacyjnego. Za przypomnienie, że słowo ‘minister’ pochodzi od łacińskiego ‘służący’.

d2ajkd0

Wytwórni KAYAX przyznano Fenomen za wspieranie dobrej muzyki pop i inwestowanie w obiecujących twórców, za pomoc w sukcesach takich wykonawców, jak Maria Peszek, Smolik czy Novika. A przede wszystkim – za pokazanie, że mała firma o dobrej orientacji w świecie muzycznej rozrywki może mieć na niego większy wpływ niż duże koncerny płytowe.

Rafał Dutkiewicz został nagrodzony za zrozumienie, że siłą miasta są jego mieszkańcy.
„Dlatego ten były szef firmy headhunterskiej, dziś prezydent Wrocławia, nie tylko skutecznie ściąga inwestorów, ale także walczy o powrót z zagranicy młodych i wykształconych” – napisano w uzasadnieniu nagrody.

Zaś prof. Jan Madey z Uniwersytetu Warszawskiego za opiekę nad młodymi polskimi informatykami, którzy stają się światową elitą i przyciągają do Polski inwestycje takich gigantów jak Google.

W tym roku obok zwycięzców, do Fenomenów nominowanych było 15 osób i instytucji: Piotr Walter, Mikołaj Trzaska, Krystyna Janda, Zbigniew Nosowski, Centrum Sztuki Współczesnej, Polskie Wydawnictwo Audiowizualne, Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Zbigniew Tokarz, Maja Kleczewska oraz Adam Wajrak.

W ubiegłym roku laureatami Fenomenu Przekroju zostali: Marek Safjan, Eustachy Rylski , Zielona Akcja – Studencki Wakacyjny Wolontariat, Szymon Majewski, Maria Peszek i Niklas Zennstroem.

d2ajkd0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ajkd0
d2ajkd0