Trwa ładowanie...
d1tmggf

Rafał Dutkiewicz

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Drzamich

Rafał Dutkiewicz to polski przedsiębiorca oraz samorządowiec, prezydent Wrocławia od 2002 roku. Wyróżniany prestiżowymi orderami, laureat nagrody im. księdza Józefa Tischnera za książkę "Nowe horyzonty".

Rafał Dutkiewicz – życiorys

Rafał Dutkiewicz urodził się w 1959 roku w Mikstacie, jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, na której studiował matematykę stosowaną do 1982 roku. Odbył też studia doktorskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, broniąc rozprawę z logiki w 1986 roku. Aktywność przedsiębiorcza Rafała Dutkiewicza wiąże się z założeniem w latach 90. oddziału firmy Signium International. Wcześniej Dutkiewicz był aktywnym działaczem NSZZ "Solidarność", sekretarzem Komitetu Obywatelskiego, a także jego przewodniczącym w 1990 roku. W 2002 roku Rafał Dutkiewicz został prezydentem Wrocławia, w 2014 roku rozpoczął swoją czwartą z rzędu kadencję.

Prywatnie Rafał Dutkiewicz jest mężem Anny i ojcem dwójki dzieci.

Rafał Dutkiewicz – działalność w polityce i życiu publicznym

Rafał Dutkiewicz startował w wyborach do Sejmu w 1991 roku, znalazł się wtedy na liście wyborczej Unii Demokratycznej. Kolejną bezskuteczną próbę podjął w 1993 roku, tym razem z ramienia Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W tym samym roku wspólnie z Grzegorzem Schetyną stworzył Radio Eska, następnie zajął się działalnością biznesową.

Powrót Rafała Dutkiewicza do życia publicznego nastąpił w 2002 roku, gdy został wybrany na prezydenta Wrocławia, pokonując w drugiej turze Lidię Geringer de Oedenberg. W 2006 roku został wybrany na drugą kadencję rządów prezydenckich. Dutkiewicz powołał do istnienia Wrocławskie Centrum Badań EIT+, za jego drugiej kadencji do Wrocławia przeniesiono festiwal filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty.

W 2010 roku Dutkiewicz ubiegał się o reelekcję na stanowisko prezydenta Wrocławia i odniósł sukces. Czwarta kadencja jego rządów rozpoczęła się po kolejnych wyborach, w 2014 roku. Pod koniec 2016 roku do mediów trafiło oświadczenie informujące o tym, że Rafał Dutkiewicz nie wystartuje w wyborach prezydenckich w 2018 roku. Dutkiewicz trzykrotnie plasował się na pierwszym miejscu rankingu Najlepsi Prezydenci Miast prowadzonego przez magazyn "Newsweek".

Rafał Dutkiewicz był jednym z założycieli Ruchu Obywatelskiego "Polska XXI", w 2011 roku stanął na czele stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk, był też członkiem Narodowej Rady Rozwoju. Zorganizował ruch społeczno-polityczny Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu, do której wstąpili bezpartyjni kandydaci do Senatu RP.

Rafał Dutkiewicz – publikacje

Rafał Dutkiewicz jest autorem wydanej w 2006 roku książki o charakterze autobiograficznej "Nowe horyzonty", w której skupia się na różnych kwestiach dotyczących służby publicznej, ekonomii i patriotyzmu.

W 2013 roku premierę miała publikacja zbiorowa "Kultura bez granic. Europejski Kongres Kultury", której Dutkiewicz jest współautorem.

Rafał Dutkiewicz
Data urodzenia

06.07.1959

Miejsce urodzenia

Mikstat

Bibliografia
d1tmggf

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tmggf
d1tmggf
d1tmggf