ycipk-jvb6j8
ycipk-jvb6j8

Rafał Dutkiewicz

Rafał Dutkiewicz napisał nagrodzoną przez wydawnictwo Znak książkę "Nowe horyzonty" (2006) Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Podziel się

Rafał Dutkiewicz to polski przedsiębiorca oraz samorządowiec, prezydent Wrocławia od 2002 roku. Wyróżniany prestiżowymi orderami, laureat nagrody im. księdza Józefa Tischnera za książkę "Nowe horyzonty".

Rafał Dutkiewicz – życiorys

ycipk-jvb6j8

Rafał Dutkiewicz urodził się w 1959 roku w Mikstacie, jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, na której studiował matematykę stosowaną do 1982 roku. Odbył też studia doktorskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, broniąc rozprawę z logiki w 1986 roku. Aktywność przedsiębiorcza Rafała Dutkiewicza wiąże się z założeniem w latach 90. oddziału firmy Signium International. Wcześniej Dutkiewicz był aktywnym działaczem NSZZ "Solidarność", sekretarzem Komitetu Obywatelskiego, a także jego przewodniczącym w 1990 roku. W 2002 roku Rafał Dutkiewicz został prezydentem Wrocławia, w 2014 roku rozpoczął swoją czwartą z rzędu kadencję.

Prywatnie Rafał Dutkiewicz jest mężem Anny i ojcem dwójki dzieci.

Rafał Dutkiewicz – działalność w polityce i życiu publicznym

Rafał Dutkiewicz startował w wyborach do Sejmu w 1991 roku, znalazł się wtedy na liście wyborczej Unii Demokratycznej. Kolejną bezskuteczną próbę podjął w 1993 roku, tym razem z ramienia Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W tym samym roku wspólnie z Grzegorzem Schetyną stworzył Radio Eska, następnie zajął się działalnością biznesową.

Powrót Rafała Dutkiewicza do życia publicznego nastąpił w 2002 roku, gdy został wybrany na prezydenta Wrocławia, pokonując w drugiej turze Lidię Geringer de Oedenberg. W 2006 roku został wybrany na drugą kadencję rządów prezydenckich. Dutkiewicz powołał do istnienia Wrocławskie Centrum Badań EIT+, za jego drugiej kadencji do Wrocławia przeniesiono festiwal filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty.

ycipk-jvb6j8

W 2010 roku Dutkiewicz ubiegał się o reelekcję na stanowisko prezydenta Wrocławia i odniósł sukces. Czwarta kadencja jego rządów rozpoczęła się po kolejnych wyborach, w 2014 roku. Pod koniec 2016 roku do mediów trafiło oświadczenie informujące o tym, że Rafał Dutkiewicz nie wystartuje w wyborach prezydenckich w 2018 roku. Dutkiewicz trzykrotnie plasował się na pierwszym miejscu rankingu Najlepsi Prezydenci Miast prowadzonego przez magazyn "Newsweek".

Rafał Dutkiewicz był jednym z założycieli Ruchu Obywatelskiego "Polska XXI", w 2011 roku stanął na czele stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk, był też członkiem Narodowej Rady Rozwoju. Zorganizował ruch społeczno-polityczny Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu, do której wstąpili bezpartyjni kandydaci do Senatu RP.

Rafał Dutkiewicz – publikacje

Rafał Dutkiewicz jest autorem wydanej w 2006 roku książki o charakterze autobiograficznej "Nowe horyzonty", w której skupia się na różnych kwestiach dotyczących służby publicznej, ekonomii i patriotyzmu.

W 2013 roku premierę miała publikacja zbiorowa "Kultura bez granic. Europejski Kongres Kultury", której Dutkiewicz jest współautorem.

ycipk-jvb6j8
Rafał Dutkiewicz - Szczegóły autora
Data urodzenia

06.07.1959

Miejsce urodzenia

Mikstat

Bibliografia
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
ycipk-jvb6j8
ycipk-jvb6j8