Trwa ładowanie...

Ekranizacja "Hobbita" trafi do kin w dwóch częściach - w latach 2012-2013

Twórca filmowej adaptacji Władcy Pierścieni, Nowozelandczyk Peter Jackson zekranizuje inne tolkienowskie dzieło, Hobbita, tworząc dwa osobne filmy. Trafią one do kin w latach 2012-2013.

Ekranizacja "Hobbita" trafi do kin w dwóch częściach - w latach 2012-2013Źródło: Inne
dmuj26q
dmuj26q

W obsadzie znajdzie się wielu aktorów, którzy podbili publiczność rolami we Władcy Pierścieni , m.in.: Ian McKellen , Orlando Bloom i Elijah Wood .

Pierwszy z filmów nosił będzie tytuł: Hobbit: Niespodziewana podróż (The Hobbit: An Unexpected Journey), jego światowa premiera kinowa odbędzie się 14 grudnia 2012 r.; część druga, pt. Hobbit: Tam i z powrotem (The Hobbit: There and Back Again), trafi na ekrany 13 grudnia 2013 r. - poinformował we wtorek portal internetowy Access Hollywood, powołując się na amerykańskie studia filmowe: New Line Cinema, Warner Bros. Pictures i MGM. W postać głównego bohatera, hobbita Bilbo Bagginsa z czasów młodości, wcieli się 39-letni brytyjski aktor Martin Freeman . Akcja Hobbita rozpoczyna się 60 lat wcześniej niż trylogii Władca Pierścieni .

Zdjęcia do obu części Hobbita już trwają - od marca realizowane są w Nowej Zelandii, przy użyciu technologii 3D.

Oprócz Freemana , w obsadzie znajdą się m.in.: Ian McKellen - jako Gandalf Szary, Cate Blanchett - jako Galadriela, Orlando Bloom - w roli Legolasa, Christopher Lee - jako Saruman, Hugo Weaving - w roli Elronda, Elijah Wood - jako Frodo, Ian Holm - jako Bilbo w starszym wieku oraz Andy Serkis - jako Gollum.

dmuj26q

Stworzone przez Petera Jacksona ekranizacje Władcy Pierścieni (w latach 2001-2003), z udziałem tych aktorów, zostały obsypane nagrodami i podbiły publiczność na całym świecie.Za Drużynę Pierścienia przyznano cztery Oscary, za Dwie wieże - dwa, a za Powrót Króla - jedenaście Oscarów.

Autor Hobbita , angielski pisarz J.R.R. Tolkien ( John Ronald Reuel Tolkien , 1892-1973) był profesorem filologii germańskiej na Uniwersytecie w Oksfordzie, znawcą literatury i języka staroangielskiego.

Powieść Hobbit (pełen tytuł: Hobbit, czyli tam i z powrotem ; The Hobbit or There and Back Again ) opublikował w 1937 r. Jej kontynuację, trylogię Władca Pierścieni , której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, wydawał z kolei w latach 1954-1955.Pierwszym polskim wydawcą Władcy była Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik; dzieło Tolkiena ukazało się jej nakładem w latach 1961-63, w przekładzie Marii Skibniewskiej . Hobbita jako pierwsze opublikowało w Polsce Wydawnictwo Iskry, w 1960 r.; autorką przekładu była Skibniewska .

To, kim jest hobbit, Tolkien wyjaśniał w pierwszych akapitach powieści z 1937 r.: "W dzisiejszych czasach () hobbitów bardzo rzadko można spotkać: nie ma ich wiele, a poza tym unikają Dużych Ludzi - jak nazywają nas. Hobbici są - czy może byli - małymi ludźmi, mniejszymi od krasnoludów (...), lecz znacznie większymi od liliputów. Nie uprawiają wcale, albo prawie wcale, czarów, z wyjątkiem chyba zwykłej, powszedniej sztuki, która pozwala im znikać bezszelestnie i błyskawicznie, kiedy duzi, niemądrzy ludzie, jak ty i ja, zabłądzą w ich pobliże, hałasując niczym słonie, tak że na milę można ich usłyszeć. Hobbici są skłonni do tycia, zwłaszcza w pasie: miewają wypięte brzuchy; ubierają się kolorowo (najchętniej zielono i żółto); nie używają obuwia, ponieważ stopy ich z przyrodzenia opatrzone są twardą podeszwą i porośnięte bujnym, ciemnym brunatnym włosem, podobnie jak głowa (zwykle kędzierzawa); mają długie, zręczne, smagłe palce
i poczciwe twarze, a śmieją się dużo, basowo i serdecznie" (Wydawnictwo Iskry, drugie wydanie z 1997 r., przekład: M. Skibniewska ).

dmuj26q

Hobbit to opowieść o wyprawie podjętej przez Bilbo Bagginsa, trzynastu krasnoludów oraz czarodzieja Gandalfa do Samotnej Góry, gdzie muszą oni stawić czoło smokowi Smaugowi. W jaskini Golluma Bilbo znajduje magiczny pierścień, który czyni go niewidzialnym.

"Dziwnym trafem pewnego ranka, dawno, dawno temu, w czas dla świata spokojny, gdy mniej na nim było zgiełku, a więcej zieleni, gdy hobbici żyli liczni i szczęśliwi, a Bilbo Baggins zjadłszy śniadanie stał pod swymi drzwiami i ćmił olbrzymią, długą drewnianą fajkę, sięgającą mu prawie do kosmatych palców u nóg (porządnie wyszczotkowanych) - przechodził tamtędy Gandalf" - tak zaczyna się historia opisana w Hobbicie .

dmuj26q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmuj26q