Trwa ładowanie...

Łęcka, Wokulski i Rzecki przemówią po chińsku

Łęcka, Wokulski i Rzecki przemówią po chińskuŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

Pierwsze wydanie Lalki Bolesława Prusa ukazało się w Chinach.

Powieść czołowego polskiego pozytywisty wydało Szanghajskie Wydawnictwo Przekładów Literackich. Jest to pierwsze spotkanie chińskich czytelników z twórczością Prusa .

Autorem przekładu, którego tytuł brzmi po chińsku Wanou, jest prof. Zhang Zhenhui. Praca nad Lalką zajęła mu 8 lat. Obszerne, 900-stronicowe wydanie zawiera jego przedmowę oraz informacje biograficzne o Prusie i czasach, w których toczy się akcja utworu.

Pierwszy nakład jest niewielki, wyniósł jedynie 3300 egzemplarzy. Publikację wsparła dotacja Instytutu Książki w Krakowie, merytorycznie doradzała ambasada polska w Pekinie.

d2olowy

Tłumacz Zhan Zhenhui jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego z 1960 roku, obecnie zaś - emerytowanym profesorem Instytutu Literatur Obcych Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. Przełożył na chiński kilkadziesiąt pozycji z literatury polskiej, m.in. poezje Adama Mickiewicza , Ziemię obiecaną Władysława Reymonta , Krzyżaków i Quo vadis Henryka Sienkiewicza , wiersze Wisławy Szymborskiej .

W 2000 roku Zhana uhonorowano Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj