Ponad 360 wydawców weźmie udział w 9. Targach Książki w Krakowie, które dziś rozpoczynają się w Krakowie.
W tym roku krakowska impreza odbędzie się w innym terminie niż tradycyjnie. Targi zorganizowano nie jak dotąd w przedostatni, a w ostatni weekend października. Dzięki temu nie pokryły się one z Międzynarodowymi Targami Książki we Frankfurcie, na których zaprezentowało się wielu polskich wydawców.
Nowe jest także miejsce, w którym spotkają się wydawcy, autorzy i czytelnicy. Targi, po wielu latach starań, dysponują już bowiem nową halą przy ul. Centralnej.
– To obiekt nieco większy niż poprzedni i nowszy. Krakowianom łatwiej dojechać w to miejsce, poza tym wszyscy je znają. Leży blisko dużego centrum handlowego i centrum rozrywki. Wypad po zakupy lub do kina będzie można więc połączyć z odwiedzinami na targach książki – powiedziała komisarz Targów Książki, Joanna Sułek. Jak dodała, targi będą okazją do spotkania nie tylko z pisarzami, ale także z innymi artystami, m.in. Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Stuhrem, Grażyną Szapołowską.
Podczas czterech targowych dni miłośnicy książek będą mieli sposobność kupić wiele nowości i porozmawiać z ulubionymi autorami. Gośćmi Targów będą m.in. Wanda Chotomska , Stefan Chwin , Ludwik Jerzy Kern , Wojciech Kuczok , Stanisław Lem , Ewa Lipska , ks. Mieczysław Maliński , Jacek Podsiadło , Andrzej Sapkowski , Sławomir Shuty , Olga Tokarczuk , Janusz Wiśniewski , Adam Zagajewski . W sobotnim spotkaniu promocyjnym wydania korespondencji Zbigniewa Herberta ze Stanisławem Barańczakiem będzie uczestniczyła Katarzyna Herbertowa.
Targom będzie towarzyszyć blisko 150 imprez - seminariów, dyskusji, wystaw, konkursów. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i młodzieży, np. Instytut Książki zaprosi najmłodszych czytelników na spotkania z literaturą Pod lokomotywą.
W pierwszym dniu targów poznamy - już po raz ósmy - zwycięzcę Konkursu im. Jana Długosza. Nagrodę tę otrzyma autor najlepszej wydanej w ostatnim roku książki humanistycznej.
Podczas targów rozstrzygnięte zostaną także inne konkursy, m.in. na najpiękniejszą książkę i na najlepszy podręcznik akademicki wydany przez uczelnię. Poznamy ranking polskich drukarń dziełowych oraz laureata polskiej edycji Nagrody Goncourtów, którą przyznają studenci romanistyki.