ycipk-2pm11c
ycipk-2pm11c

Jerzy Stuhr

Jest aktorem oraz reżyserem teatralnym, telewizyjnym i filmowym. W roku 1991 wydał książkę Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce.

Ukończył filologię polską na UJ i wydział aktorski krakowskiej PWST. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora sztuki teatralnej. W latach 1990-97 sprawował funkcję rektora krakowskiej PWST.

Wielokrotnie nagradzany, jest jednym z najbardziej uzdolnionych i wszechstronnych aktorów polskiego kina i teatru. Współpracuje również z teatrami włoskimi. Wykłada na uczelniach krajowych i zagranicznych.

ycipk-2pm11c

Przez lata związany był ze Starym Teatrem w Krakowie, gdzie grał miedzy innymi w spektaklach Wajdy, Swinarskiego, Pampiglione. Zdobył wiele prestiżowych nagród: Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych, Nagrodę Miasta Krakowa, Nagrodę Krytyki Włoskiej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i inne. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

W latach 1991-93 był członkiem Rady ds. Kultury przy Prezydencie Rzeczpospolitej. Od 1998 roku członek Europejskiej Akademii Filmowej przyznającej Felixy.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
ycipk-2pm11c
ycipk-2pm11c
ycipk-2pm11c