#dziejesienazywo: prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o polskich imionach
- Polityczne wydarzenia na szczęście nie oddziałują na rodziców, nadających imiona swoim dzieciom. Jest tak zarówno z imieniem Jarosław, jak i z imieniem Andrzej. W tej chwili imię Andrzej jest bardzo niepopularne, byłem ostatnio na andrzejkach, na których nie było ani jednego Andrzeja. I nawet wielcy zwolennicy Jarosława, odcinają się od tego, gdy szukają imienia dla dziecka– mówi Michał Ogórek, popularny satyryk, współautor książki „Na drugie Stanisław”, opowiadającej o słynnych nosicielach popularnych i niezwykłych imion. Gościem Anny Gacek jest także prof. Jerzy Bralczyk, chyba najsłynniejszy w Polsce językoznawca.
- Polityczne wydarzenia na szczęście nie oddziałują na rodziców, nadających imiona swoim dzieciom. Jest tak zarówno z imieniem Jarosław, jak i z imieniem Andrzej. W tej chwili imię Andrzej jest bardzo niepopularne, byłem ostatnio na andrzejkach, na których nie było ani jednego Andrzeja. I nawet wielcy zwolennicy Jarosława, odcinają się od tego, gdy szukają imienia dla dziecka – mówi Michał Ogórek, popularny satyryk, współautor książki „Na drugie Stanisław” . Gościem Anny Gacek w grogramie #dziejesienazywo jest także prof. Jerzy Bralczyk, najsłynniejszy w Polsce językoznawca.
Autorzy przyznają, że polscy rodzice mają dobry gust do imion: - Zuzanna, Lena... To obecnie najpopularniejsze imiona. To dobrze świadczy o rodzicach, bo nie są to jakieś udziwnione imiona w rodzaju Kevina czy Jessici.
A jakie są najseksowniejsze imiona? Te, w których brzmieniu występuje podwójna głoska. Michał Ogórek zdradza nawet, iż jego zdaniem najseksowniejszym imieniem jest Anna.
O książce:
Czy znaczenia imion dane są raz na zawsze? Czy powinniśmy ich szukać wyłącznie w ich greckiej, łacińskiej czy słowiańskiej etymologii? Czy Beata na zawsze ma pozostać piękna, Benedykt dobrze gadać a Barbara to wciąż barbażynka? Oczywiście, że nie. Dlatego żeby zrozumieć sens własnego (i nie tylko) imienia, trzeba również poznać tych, którzy je nosili. Nie musimy tego robić sami.
Całą pracę wykonali za nas językoznawca, autor m.in. bestsellerowej książki „500 zdań polskich” prof. Jerzy Bralczyk oraz jeden z najdowcipniejszych Polaków, felietonista Michał Ogórek. W błyskotliwych dialogach opowiadają o słynnych nosicielach popularnych i niezwykłych imion. Zastanawiają się jaki wpływ wielcy Aleksandrowie, Danielowie i Krzysztofowie mieli na znaczenie swoich mian. I jak niektórym imionom odbiły się czkawką obdarzeni nimi literaccy bohaterowie.
Całą rozmowę możecie obejrzeć tutaj:
TUTAJ BANER: rel="nofollow"> rel="nofollow"> rel="nofollow">