Trwa ładowanie...
d2dqngj

Michał Ogórek

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Michał Ogórek już od szeregu lat uchodzi za jednego z najzabawniejszych Polaków. Z charakterystyczną dla siebie dowcipnością i uszczypliwością błyskotliwie puentuje problemy naszego społeczeństwa, dostrzegając rysy na szkle u władz i partii politycznych we współczesnej Polsce.

Michał Ogórek – życiorys

Michał Ogórek miał trudności z polską cenzurą już podczas studiów na Uniwersytecie Śląskim (dziennikarstwo oraz nauki polityczne), kiedy to dodatkowo dorabiał w uczelnianym ”Studenckim Magazynie Reporterów”. Z Katowic wyemigrował do Warszawy. Zatrudnienie znalazł m.in. w czasopiśmie ”Przegląd Techniczny” oraz kanale Kino Polska w programie ”Na przełaj przez PRL”, a od przeszło trzech dekad Michał Ogóek pisze zabawne felietony dla ”Gazety Wyborczej”.

Michał Ogórek – książki

Książki Michała Ogórka możemy znaleźć na rynku literackim w Polsce przede wszystkim dzięki nakładowi oficyn, takich jak Agora oraz Muza S.A.Warszawskie Wydawnictwo Literackie. Dziennikarz współpracował zawodowo podczas pracy nad publikowanymi pozycjami chociażby z profesorem Jerzym Bralczykiem, fotografikiem Zenonem Żyburtowiczem czy ilustratorami Jackiem Gawłowskim i Henrykiem Sawką. Dostępne książki satyryka to głównie kategoria językoznawstwo, eseje, reportaże, wywiady, literatura faktu.

Michał Ogórek – nagrody

Dla Michała Ogórka najlepszą nagrodą jest zapewne uwielbienie czytelników, widzów oraz słuchaczy. Jednak bystrego felietonistę i czujnego krytyka filmowego dostrzeżono już w latach 80., wyróżniając go Nagrodą Dziennikarzy Niezależnych. Ponadto szalenie oczytany Michał Ogórek (kilka lat temu występował w ”Milionerach” jako ekspert) ma na koncie również Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2014).

d2dqngj

Podziel się opinią

3
5
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dqngj
d2dqngj
d2dqngj