Jerzy Bralczyk
Jerzy Bralczyk jest ekspertem językowym, wiceprzewodniczącym Rady Języka Polskiego, prowadzącym programów radiowych i telewizyjnych oraz wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim.
Jerzy Bralczyk - biografia
Jerzy Bralczyk urodził się 23 maja 1947 r. w Ciechanowie w rodzinie Tadeusza i Jadwigi. Tytuł doktora otrzymał w wieku 26 lat, natomiast 13 lat później habilitował się. Profesorem został w 2000 r. Od połowy lat 90. zasiada w Radzie Języka Polskiego, gdzie od 2007 r. pełni rolę wiceprzewodniczącego. Jest także obecny w Radzie Etyki i Ładu informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych, Polskim Towarzystwie Językoznawczym, Collegium Invisible oraz w Komitecie Językoznawstwa PAN. Za swoje usługi otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi.
Jerzy Bralczyk w telewizji, radiu, prasie i internecie
Jerzy Bralczyk prowadził w telewizji:
- "Mówi się";
- "Na słówko" w TVN Lingua.
Jest prowadzącym programu "Słowo o słowie" w Polskim Radiu oraz felietonistą pisma "Wiedza i Życie". Każdy może spróbować swoich sił w dyktandach Bralczyka układanych dla radia i telewizji.
W internecie prowadzi swoją stronę, gdzie można zapisać siebie lub swoją firmę na szkolenia z zakresu mówienia, lekcje na temat perswazji i manipulacji, kursy językowe przydatne w sferze publicznej (z włączeniem reklamy, prawa i polityki). Bralczyk ma także bloga, gdzie dzieli się swą wiedzą.
Jerzy Bralczyk - książki
Książki Jerzego Bralczyka dotyczą poprawności językowej w życiu codziennym. Swe rady kieruje też do specjalistów określonych dziedzin - m.in. prawa czy dziennikarstwa. Wskazuje elementy propagandowe w języku, stosowanym przez władze w minionym ustroju.
- "444 zdania polskie";
- "500 zdań polskich";
- "Przestrogi i porady językowe dla dziennikarzy";
- "Język na sprzedaż";
- "1000 słów";
- "O języku polskiej propagandy politycznej lat siedemdziesiątych";
- "O języku polskiej polityki lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych";
- "Leksykon zdań polskich";
- "W drogę";
- "Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka";
- "Mój język prywatny";
- "Leksykon nowych zdań polskich".
Podziel się opinią
Komentarze