Trwa ładowanie...

Dzieła Andrieja Sacharowa z okazji jego urodzin

Share
Dzieła Andrieja Sacharowa z okazji jego urodzinŹródło: Inne
d310v1e

Nakładem oficyny Wriemia w Moskwie ukazały się Dzieła zebrane Andrieja Sacharowa – pierwszy w Rosji zbiór prac tego wielkiego fizyka, myśliciela i obrońcy praw człowieka w ZSRR, laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 1975 roku.

Prezentacja ośmiotomowej książki odbyła się w sobotę, w przeddzień 85. rocznicy urodzin Sacharowa, w Centralnym Domu Dziennikarza w Moskwie. Wzięli w niej udział m.in. bliscy współpracownicy legendarnego dysydenta, w tym jego przedstawiciel na Zachodzie w latach 1977-89 Jefrem Jankielewicz.

Na zbiór, który wyszedł w nakładzie 2 tys. egzemplarzy, złożyły się wspomnienia i dzienniki Sacharowa, a także jego artykuły, wystąpienia, wywiady i stenogramy konferencji prasowych. Materiały te zebrała wdowa po nim, również znana obrończyni praw człowieka Jelena Bonner.

d310v1e

Jefrem Jankielewicz podkreślił, że idee Sacharowa nic nie straciły na aktualności.

– Andriej Sacharow pisał w latach „zimnej wojny”. Jego poglądy kształtowały się pod wpływem realiów tamtej epoki, jako odpowiedzi na problemy tamtych dni. A były to czasy, gdy wolny świat znajdował się w stanie konfrontacji z totalitarnym, policyjnym państwem – powiedział były dysydent.

– Sacharow szukał odpowiedzi na pytanie, jak nie dopuścić, aby ta konfrontacja zakończyła się globalną katastrofą termojądrową. Próbując odpowiedzieć na problemy tamtych czasów, sformułował system poglądów na Rosję, jej miejsce w świecie, pożądaną drogę jej rozwoju i pożądany ład światowy – dodał Jankielewicz.

W niedzielę przed Muzeum Andrieja Sacharowa w Moskwie odbyła się Sacharowowska majówk. – To święto wolności. Póki jest co świętować, należy świętować – powiedział dyrektor muzeum Jurij Samodurow.

d310v1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d310v1e