Trwa ładowanie...

Dyrektor Centralnego Ośrodka Kształcenia Nauczycieli zwolniony z powodu podręcznika

Dyrektor Centralnego Ośrodka Kształcenia Nauczycieli zwolniony z powodu podręcznikaŹródło: Inne
dv93a1d
dv93a1d

Dyrektor Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (CODN) Mirosław Sielatycki został zwolniony ze stanowiska.

Związane jest to z publikacją podręcznika Kompas, który w większości wskazuje zasady współpracy między środowiskami uczniowskimi a środowiskami gejowskimi i lesbijskimi. W obronie Mirosława Sielatyckiego stanęła Helsinska Fundacja Praw Człowieka. W liście – apelu skierowanym do premiera Fundacja napisała: „Czujemy się w obowiązku stanowczo zaprotestować przeciwko decyzji ministra edukacji o odwołaniu ze stanowiska dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Pana Mirosława Sielatyckiego z powodu książki Kompas, będącej oficjalnym poradnikiem Rady Europy opracowanym przez międzynarodowy zespół autorów, z udziałem UNESCO.”

Fundacja podkreśliła, że w 2005 r. poradnik ten był częścią przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w Polsce w ramach Europejskiego Roku Edukacji Obywatelskiej oraz polskiego przewodnictwa Rady Europy.

Polską edycję poradnika wstępem opatrzył sekretarz generalny Rady Europy pan Terry Davis. Książka zajmuje się podstawowymi problemami praw człowieka i przeciwdziałaniem ich naruszeniom zgodnie ze standardami międzynarodowymi, wynikającymi z konwencji Rady Europy, których Polska jest stroną i będących tym samym częścią polskiego demokratycznego porządku prawnego.

Oburzenie sposobem oraz uzasadnieniem odwołania ze stanowiska dyrektora Sielatyckiego wyraził Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związek domaga się od premiera Kazimierza Marcinkiewicza osobistej interwencji tej sprawie. Zaprotestował również klub poselski SLD oraz autorzy apelu o odwołanie ze stanowiska wicepremiera, ministra edukacji Romana Giertycha. Pod apelem podpisało się w Internecie prawie 140 tys. osób.

dv93a1d

Podręcznik Kompas. Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą przygotowany przez Radę Europy, opublikowany został w ubiegłym roku przez CODN i Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA z Głogowa. Zawiera on m.in. scenariusze ćwiczeń dla nauczycieli.

W grudniu ubiegłego roku prof. Michał Seweryński, poprzedni minister edukacji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, dziękował wydawcom podręcznika, a także wyasygnował dodatkowe środki na jego rozpowszechnianie.

Również była wiceminister edukacji w rządzie Jerzego Buzka Irena Dzierzgowska broni Sielatyckiego i poradnika Kompas. Sekretarz Generalny Rady Europy Terry Davis zwrócił się do polskiego rządu o wyjaśnienie okoliczności odwołania dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (CODN). Jak czytamy w komunikacie rzecznika prasowego i biura prasowego Rady Europy, Davis, po spotkaniu ze Stałym Przedstawicielem Polski przy Radzie Europy, powiedział że nie rozumie dlaczego nauczanie tolerancji może stać się podstawą odwołania (dyrektora CODN).

Od zeszłego tygodnia do premiera Kazimierza Marcinkiewicza wystosowano szereg listów otwartych w sprawie odwołania dyrektora CODN. W liście otwartym Polskiej Izby Książki do Kazimierza Marcinkiewicza czytamy: „Polska Izba Książki wyraża swój sprzeciw i oburzenie w związku z odwołaniem ze stanowiska Mirosława Sielatyckiego, dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, która to instytucja jest naszym członkiem od wielu lat.(...) Publikacja Kompas, wydana po raz pierwszy przez Radę Europy w 2002 roku i przetłumaczona na 19 języków, propaguje w edukacji prawa człowieka, odnosząc się do podstawowych wartości, takich jak: wolność, solidarność i równość.

Jeśli wydanie tego typu wartościowej książki stanowi dla Ministra Edukacji Narodowej podstawę do zwolnienia ze stanowiska człowieka o niepodważalnych zasługach dla edukacji w demokratycznej Polsce, to mamy powody obawiać się dalszych podobnych posunięć, które nie tylko negatywnie wpłyną na poziom edukacji w naszym kraju, ale zepchną ją do poziomu zaścianka Europy.

dv93a1d

Decyzja Ministra Romana Giertycha budzi w nas ogromny niepokój, gdyż to kierowane przez niego ministerstwo dopuszcza do użytku podręczniki szkolne – decyzja pana ministra, podyktowana partykularnymi interesami partyjnymi każe żywić obawy, iż dopuszczanie podręczników będzie oparte na podobnych zasadach.

Polska Izba Książki prosi Pana Premiera o pilną interwencję w tej sprawie.(...)

Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (CODN) istnieje od 1991 r. Jest publiczną instytucją edukacyjną powołaną przez ministerstwo edukacji. Celem Ośrodka jest wspieranie nauczycieli w rozwoju zawodowym m.in. poprzez opracowywanie i realizowanie koncepcji edukacyjnych, programów, szkoleń, badań, analiz i prognoz. Prowadzi też działalność wydawniczą. Sielatycki został dyrektorem Ośrodka w 1999 r.

dv93a1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv93a1d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj