Trwa ładowanie...

Do Łodzi mają być sprowadzone prochy Jerzego Kosińskiego

Łódzcy samorządowcy chcą, aby do Łodzi sprowadzić prochy Jerzego Kosińskiego, jednej z najciekawszych, ale też najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej literatury. Zorganizowane też będą obchody 20 rocznicy jego śmierci - zadecydowali w środę łódzcy radni.

Share
Do Łodzi mają być sprowadzone prochy Jerzego KosińskiegoŹródło: Inne
d13k647

20 rocznica samobójczej śmierci Jerzego Kosińskiego przypada 3 maja.

Kosiński urodził się jako Jerzy Nikodem Lewinkopf w wykształconej i zamożnej rodzinie łódzkich Żydów. Wyczuwając zbliżającą się katastrofę wojny w momencie wejścia hitlerowców do Polski, Lewinkopf umieścił swą rodzinę w małej wiosce pod Sandomierzem. Być może wtedy właśnie powstała fabuła najsłynniejszej książki Kosińskiego Malowanego ptaka - historii żydowskiego chłopca ukrywającego się wśród okrutnych polskich wieśniaków.

Dramatyczne wydarzenia w niej opisane niewiele jednak miały wspólnego z rzeczywistością, w jakiej Kosiński przeżył okupację. Pisarz przyznał się kiedyś, że wykorzystał polski tekst, który ukazał się po wojnie, zatytułowany Polskie dzieci oskarżają, a jednak zdecydował się przedstawić Malowanego ptaka jako powieść biograficzną, opartą na faktach. Książka została przetłumaczona na 20 języków i pomogła autorowi stworzyć własną legendę. Hollywood okrzyknął ją kwintesencją literatury czasu Zagłady.

d13k647

Kosiński zdecydował się wyemigrować do USA. Według Jerry'ego Sloana, biografa tego pisarza, w przededniu wyjazdu z Polski Kosiński powiedział przyjacielowi: "Bierz od ludzi, co tylko się da, a kiedy nic już nie pozostanie, spławiaj ich". Tę zimną maksymę Kosiński wcielał wżycie w Ameryce w miarę jak wspinał się po szczeblach kariery aż do chwili, gdy stał się prawdziwym gwiazdorem: wykładał na uniwersytecie Yale, przyjaźnił się ze znakomitościami Hollywoodu i z redaktorami "New York Timesa". W pierwszym okresie po przyjeździe do USA Kosiński wypierał się swego żydowskiego pochodzenia i to do tego stopnia, że zaczęto zarzucać mu antysemityzm. Dopiero po spektakularnym sukcesie Malowanego ptaka zaczął przyznawać się do swojego pochodzenia.

W 1973 roku został prezesem amerykańskiego Pen Clubu i pełnił tę funkcję przez dwie dekady. Do jego najbardziej znanych książek należą Wystarczy być , Inball, Pustelnik z sześćdziesiątej ulicy. Kosiński pisał dużo, jednak dość szybko krytyka amerykańska zaczęła mu zarzucać zbyt już otwarte czerpanie z twórczości innych autorów. Największy bestseller Kosińskiego Wystarczy być oparty jest na Karierze Nikodema Dyzmy . Oskarżenia o plagiat przewijały się przez całą literacką twórczość Kosińskiego co jednak - do pewnego momentu - nie szkodziło mu w oczach
czytelników. Sławny, czytany, cytowany, porównywany dzięki swej wspaniałej angielszczyźnie do Josepha Conrada , zarabiał na swoich powieściach miliony.

"* Kosiński do tej pory pozostał tym polskim, czy raczej polsko-żydowskim pisarzem, który zrobił tak oszałamiającą karierę*. Miał kilka milionów sprzedanych książek. Jednak, kiedy był na samym szczycie wokół niego mnożyły się znaki ostrzegawcze, bo wiadomo, że ludzka natura z trudem znosi czyjeś powodzenie" - mówił w październiku Janusz Głowacki na premierze swojej powieści o Kosińskim zatytułowanej Good night Dżerzi . Jego zdaniem, punktem zwrotnym w życiu Kosińskiego był artykuł w "Village Voyce" z 1983 roku, którego autor kwestionował autentyczność pisarstwa Kosińskiego . Dziennikarz wyciągnął też fakt, że w okresie, gdy ukazał się Malowany ptak , pisarz nie znał jeszcze angielskiego na tyle, żeby napisać książkę. "Przez siedem następnych lat pisał Pustelnika z 69 ulicy, książkę, która miała potwierdzić jego talent, ale gdy się ukazała, zebrała fatalne recenzje. To go bardzo mocno trafiło" - mówił Głowacki .

"* Kosiński był wielkim mistyfikatorem. Znakomicie wyczuł czas, gdy image zaczął się stawać ważniejszy od rzeczywistości.*W tym sensie był prawdziwym bohaterem XX wieku" - mówił Głowacki . Jego zdaniem, Kosiński uznał, że koszmar, który naprawdę przeżył podczas okupacji, jest niewystarczający dla zbudowania sobie pozycji literackiej w Nowym Jorku. "Był mistyfikatorem, ale demony, które czaiły się za jego plecami były prawdziwe. Przeszedł piekło. Inne niż opisał w Malowanym ptaku , ale zupełnie wystarczające" - dodał Głowacki .

3 maja 1991 roku Kosiński popełnił samobójstwo w wannie zażywając barbiturany i nakładając na głowę plastikowy worek.

d13k647
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13k647
d13k647