Trwa ładowanie...
różewicz
23 kwietnia 2010, 13:34

Dni Tadeusza Różewicza

Dni Tadeusza RóżewiczaŹródło: Inne
d1vk91o
d1vk91o

Salon poezji, spektakle z udziałem wybitnych aktorów, koncerty, konkursy - plastyczny i kompozytorski, złożą się na Dni Tadeusza Różewicza , które odbędą się jesienią w Gliwicach. Wybitny poeta i dramaturg mieszkał w tym mieście przez 21 lat.

Tadeusza Różewicza jako dramaturga porównuje się do Samuela Becketta. Stworzył oryginalną formę teatralną, jest klasykiem awangardy XX wieku – podkreślił kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego Krzysztof Piotrowski. Dni – które organizują wspólnie Teatr i władze miasta – zaplanowano na 10 i 15 października oraz 11 listopada.

Tadeusz Różewicz mieszkał w Gliwicach od 1947 do 1968 r. To właśnie w tam powstały takie dramaty jak: Kartoteka , Grupa Laokoona, Świadkowie albo nasza mała stabilizacja, Śmieszny staruszek, Spaghetti i miecz, Wyszedł z domu czy Akt przerywany. W tym czasie opublikowano też wiele tomików jego poezji, m.in.: Czerwona rękawiczka, Pięć poematów, Nasz starszy brat, Rozmowa z księciem, Głos anonima, Nic w płaszczu Prospera czy Twarz.

Organizowane w Gliwicach imprezy są związane z przypadającym 9 października 85-leciem urodzin Tadeusza Różewicza . Część imprez odbędzie się w ulubionym miejscu pisarza – Ruinach Teatru Miejskiego.

d1vk91o

10 października odbędzie się tam przedpremierowy pokaz najnowszego dramatu Tadeusza Różewicza „Trelemorele” z udziałem reżysera Piotra Łazarkiewicza oraz Marii i Jana Peszków. Premiera tego telewizyjnego spektaklu jest planowana 15 października w TVP 2. Po pokazie oprócz spotkania z twórcami spektaklu odbędzie się krótki koncert prezentujący niepublikowane dotychczas wiersze Tadeusza Różewicza .

15 października w Specjalnym Salonie Poezji w południe w Ruinach Teatru Miejskiego będzie można posłuchać poezji Tadeusza Różewicza w interpretacji wybitnego aktora Narodowego Starego Teatru w Krakowie Jerzego Treli.

Wieczorem zostaną tam zainscenizowane fragmenty dramatów Tadeusza Różewicza . Wystąpią m.in. Anna Polony i Zbigniew Zamachowski.

Natomiast 11 listopada w Gliwickim Teatrze Muzycznym odbędzie się uroczysty koncert z udziałem laureata Konkursu Chopinowskiego Janusza Olejniczaka. W programie znajdzie się m.in. V Koncert fortepianowy Es-dur „Cesarski” Ludwiga van Beethovena w interpretacji Olejniczaka i orkiestry Gliwickiego Teatru Muzycznego pod batutą Tomasza Biernackiego.

d1vk91o

W związku z 85-leciem urodzin Tadeusza Różewicza Gliwicki Teatr Muzyczny ogłosił też dwa konkursy, które będą miały swój finał właśnie podczas koncertu 11 listopada.

Pierwszy to konkurs kompozytorski na kameralny utwór wokalno-instrumentalny do dowolnie wybranego wiersza Tadeusza Różewicza . Utwory oceniać będą profesorowie Akademii Muzycznych w Katowicach i w Krakowie oraz krytycy muzyczni.

Swoich sił mogą spróbować także plastycy. Ogłoszono dla nich konkurs na dowolną pracę – np. obraz, grafikę, rzeźbę, wideo czy fotografię artystyczną – inspirowaną twórczością Tadeusza Różewicza . Prace oceniać będą profesorowie Akademii Sztuk Pięknych z Katowic i Wrocławia. Podczas listopadowego koncertu odbędą się prawykonania nagrodzonych utworów, a w foyer teatru zostanie otwarta wystawa prac plastycznych. Dodatkowych informacji o warunkach konkursu można zasięgnąć pod adresem: kpiotrowski@teatr.gliwice.pl.

d1vk91o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vk91o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj