Karol Wojtyła od 26. roku życia doświadczał mistycznych przeżyć – twierdzi w Tajemnicach Jana Pawła II znany dziennikarz-watykanista Antonio Socci . - Wzruszająca, ale i przerysowana - mówił o książce szef „Tygodnika Powszechnego” ksiądz Adam Boniecki, zaś ksiądz Jarosław Cielecki podkreślał, że aby ją zrozumieć, potrzebna jest jednak głęboka wiara.
W debacie na temat książki wzięli udział ksiądz Boniecki, ksiądz Cielecki (Vatican News Service) i Grzegorz Polak - autor licznych książek o Janie Pawle II.
W swojej książce Tajemnice Jana Pawła II , która 21 września ukazała się w Polsce, Socci twierdzi, że Karol Wojtyła od 26. roku życia doświadczał przeżyć mistycznych. Tę sensacyjną informację ujawnił autorowi wieloletni przyjaciel Jana Pawła II kardynał Andrzej Deskur. Dla włoskiego dziennikarza ta niezwykła wiadomość stała się punktem wyjścia. Podąża tropami wielu nadprzyrodzonych znaków towarzyszących posłudze - jak określa polskiego papieża sam autor – Jana Pawła Wielkiego.
- Generalnym przesłaniem tej książki jest ułożenie pięknej mozaiki, ponieważ * Socci łączy i przekazuje bardzo wiele wątków - tworząc z nich obraz papieża swojej generacji*. Żeby tę książkę rozumieć i pójść tym tokiem myślenia, potrzebna jest jednak głęboka wiara - mówi ksiądz Jarosław Cielecki, który jest także jednym z rozmówców Socciego .
Sceptyczny wobec dziennikarskiej rekonstrukcji Socciego jest ksiądz Adam Boniecki.
- Dla mnie rekonstrukcja historii pontyfikatu proponowana przez Socciego jest dość obca, przerysowana. Autor proponuje oprzeć pontyfikat na Fatimie, La Salette, Medjugorie. Papież jest prowadzony przez te objawienia, natchnienia, proroctwa, a wszystko w kontekście apokaliptycznego zawalenia się świata, które Jan Paweł II przejął z tych objawień fatimskich. Mam wrażenie, że przytaczane teksty i fragmenty wypowiedzi papieża są nadinterpretowane. Bardzo ważne jest słuchanie samego papieża. Jeśli był w takim kontakcie z Matką Boską, jak opisuje autor, to po co były te wszystkie telefony do Brzezińskiego i gromadzenie informacji o bieżących wydarzeniach. Rozumowanie autora jest wzruszające - mówi redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”.
Ksiądz Boniecki zastanawia się, czy autor nie kładzie zbyt dużego nacisku na rolę objawień w pontyfikacie Jana Pawła II.
- Autor myśli trochę tak, jak w jednym z ostatnich rozdziałów, gdy opisuje historię płaczącej Madonny z Civitavecchia. Redaktor „Corriere de la Serra” mówi, że strasznie to straszne, bo jeśli to prawda, to Bóg istnieje. Myślę, że Socci tak uważa - jeżeli Matka Boska wpłynęła w Fatimie na wstrzymanie kataklizmu, to znaczy, że Bóg istnieje. To niestety nie jest dowód - dodaje duchowny.
Tajemnice Jana Pawła II to książka wydana zaledwie kilkanaście tygodni temu we Włoszech. Do dziś miała już sześć wznowień i jest na szczytach list bestsellerów. Polska edycja dostępna jest od 21 września. Wydawcą jest krakowski Dom Wydawniczy Rafael.