Czy gmina żydowska blokuje promocję książki o Jedwabnem?
Jak informuje chrześcijański portal Polonia Christiana, gmina żydowska w Warszawie miała blokować promocję kontrowersyjnej książki "Powrót do Jedwabnego". Gmina: - W żaden sposób nie wpływaliśmy na nikogo.
Portal Polonia Christiana informuje, że promocja książki "Powrót do Jedwabnego" - przedstawiającej, według autorów, "Przedsiębiorstwo Holokaust jako mistyfikację zmierzającą do wyłudzenia przez Żydów wielomiliardowych roszczeń" - odbyła się w poniedziałek w warszawskim Domu Dziennikarza przy ul. Foksal.
ZOBACZ WIDEO: Żydzi ginęli z głodu. On o tym decydował. Po wojnie zmienił tożsamość
Ale, jak podaje portal, "organizacja spotkania nie była prosta, ponieważ cztery poprzednie lokalizacje rozwiązywały umowę w niejasnych okolicznościach. W co najmniej jednym przypadku miała interweniować Gmina Żydowska".
Wcześniej, na tym samym portalu współautor książki, Wojciech Sumliński, informował:
"Protest Gminy Żydowskiej - po trzech godzinach od zawarcia umowy kierownictwo Domu Pielgrzyma Amicus zostało zmuszone do odwołania premiery naszej książki pt. "Powrót do Jedwabnego". Gdzie my żyjemy: czy to jeszcze Polska, czy już Izrael?! Nie poddajemy się - szukamy dalej".
Sumliński twierdził także, że spotkanie autorskie miało się odbyć w Katolickim Centrum Kultury "Dobre Miejsce" na warszawskich Bielanach, jednak gospodarze miejsca zerwali umowę i odmówili organizacji spotkania. Podobnie w Centrum Konferencyjnym Kopernik oraz warszawskim klubie studenckim Park.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Książka oburza Żydów
Co na to warszawska gmina żydowska? Zapytaliśmy, czy ktoś z nich próbował odwołać spotkania promocyjne.
Marta Guze-Korszyńska z Biura Komunikacji Społecznej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie:
- Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie nie kontaktował się i w żaden sposób nie wpływał na przedstawicieli Archidiecezji Warszawskiej, aby interweniowali w sprawie spotkań autorów książki z czytelnikami w miejscach podległych Archidiecezji. Nie kontaktowaliśmy się także z Centrum Konferencyjnym Kopernik, Rektorem Szkoły Głównej Handlowej i właścicielami Klubu Park.
Jednocześnie jednak gmina przyznaje, że treść książki wywołuje oburzenie członków gminy:
- Podtytuł książki i przytoczony fragment jej opisu, któremożna odczytać jako poddające w wątpliwość prawdę o Holokauście, wywołują oburzenie wśród członków Gminy. Dlatego poprosiliśmy przedstawicieli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Kościoła św. Stanisława Kostki o wzięcie pod rozwagę naszego sprzeciwu wobec przejawów przychylności dla takich poglądów.
Ilu zabitych na metr kwadratowy?
Dlaczego książka wywołuje takie kontrowersje?
"Powrót do Jedwabnego" autorstwa Wojciecha Sumlińskiego, dr Ewy Kurek oraz Tomasza Budzyńskiego jest napisana w kontrze do "Sąsiadów" Jana Tomasza Grossa.
W "Sąsiadach" (rok wydania 2000) autor opisuje pogrom w Jedwabnem, w którym zginęło od 1400-1600 miejscowych Żydów, przede wszystkim spalonych żywcem w stodole. Gross za tę tragiczną zbrodnię obwinia mieszkających w Jedwabnem i okolicach Polaków - antysemitów.
Tymczasem autorzy "Powrotu do Jedwabnego" twierdzą, że prostują rzekome kłamstwa na temat mordu w Jedwabnem. Autorzy twierdzą, że Jan Tomasz Gross opierał się na nierzetelnych materiałach źródłowych.
- W Jedwabnem nie zginęło, jak twierdzi Gross, około 1600 Żydów. Nie byłoby to możliwe, aby wszystkie ofiary pochowane były w tym miejscu, gdzie obecnie. Jeśli by tak było, na jednym metrze kwadratowym musiałoby zostać pochowanych 12 osób.
Współautor Tomasz Budzyński: - Jan Tomasz Gross mówi o 1600 ofiarach, ale dokumenty z 1949 roku mówią o około 200 zabitych.
Wojciech Sumliński: - Narracja Jana Tomasza Grossa jest oparta na zeznaniach osób, które były niewiarygodne, bo w różnych przesłuchaniach składały różne zeznania.
Nie udało nam się uzyskać komentarza Muzeum Historii Żydów Polskich Polin na temat tej książki.