Trwa ładowanie...

Czy gmina żydowska blokuje promocję książki o Jedwabnem?

Jak informuje chrześcijański portal Polonia Christiana, gmina żydowska w Warszawie miała blokować promocję kontrowersyjnej książki "Powrót do Jedwabnego". Gmina: - W żaden sposób nie wpływaliśmy na nikogo.

Czy gmina żydowska blokuje promocję książki o Jedwabnem?Źródło: East News
d1afthr
d1afthr

Portal Polonia Christiana informuje, że promocja książki "Powrót do Jedwabnego" - przedstawiającej, według autorów, "Przedsiębiorstwo Holokaust jako mistyfikację zmierzającą do wyłudzenia przez Żydów wielomiliardowych roszczeń" - odbyła się w poniedziałek w warszawskim Domu Dziennikarza przy ul. Foksal.

ZOBACZ WIDEO: Żydzi ginęli z głodu. On o tym decydował. Po wojnie zmienił tożsamość

Ale, jak podaje portal, "organizacja spotkania nie była prosta, ponieważ cztery poprzednie lokalizacje rozwiązywały umowę w niejasnych okolicznościach. W co najmniej jednym przypadku miała interweniować Gmina Żydowska".

Wcześniej, na tym samym portalu współautor książki, Wojciech Sumliński, informował:

d1afthr

"Protest Gminy Żydowskiej - po trzech godzinach od zawarcia umowy kierownictwo Domu Pielgrzyma Amicus zostało zmuszone do odwołania premiery naszej książki pt. "Powrót do Jedwabnego". Gdzie my żyjemy: czy to jeszcze Polska, czy już Izrael?! Nie poddajemy się - szukamy dalej".

Sumliński twierdził także, że spotkanie autorskie miało się odbyć w Katolickim Centrum Kultury "Dobre Miejsce" na warszawskich Bielanach, jednak gospodarze miejsca zerwali umowę i odmówili organizacji spotkania. Podobnie w Centrum Konferencyjnym Kopernik oraz warszawskim klubie studenckim Park.

Książka oburza Żydów

Co na to warszawska gmina żydowska? Zapytaliśmy, czy ktoś z nich próbował odwołać spotkania promocyjne.

d1afthr

Marta Guze-Korszyńska z Biura Komunikacji Społecznej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie:

- Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie nie kontaktował się i w żaden sposób nie wpływał na przedstawicieli Archidiecezji Warszawskiej, aby interweniowali w sprawie spotkań autorów książki z czytelnikami w miejscach podległych Archidiecezji. Nie kontaktowaliśmy się także z Centrum Konferencyjnym Kopernik, Rektorem Szkoły Głównej Handlowej i właścicielami Klubu Park.

Jednocześnie jednak gmina przyznaje, że treść książki wywołuje oburzenie członków gminy:

d1afthr

- Podtytuł książki i przytoczony fragment jej opisu, któremożna odczytać jako poddające w wątpliwość prawdę o Holokauście, wywołują oburzenie wśród członków Gminy. Dlatego poprosiliśmy przedstawicieli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Kościoła św. Stanisława Kostki o wzięcie pod rozwagę naszego sprzeciwu wobec przejawów przychylności dla takich poglądów.

East News/ Plakaty reklamujące kontrowersyjną książkę
Źródło: East News/ Plakaty reklamujące kontrowersyjną książkę

Ilu zabitych na metr kwadratowy?

Dlaczego książka wywołuje takie kontrowersje?

d1afthr

"Powrót do Jedwabnego" autorstwa Wojciecha Sumlińskiego, dr Ewy Kurek oraz Tomasza Budzyńskiego jest napisana w kontrze do "Sąsiadów" Jana Tomasza Grossa.

W "Sąsiadach" (rok wydania 2000) autor opisuje pogrom w Jedwabnem, w którym zginęło od 1400-1600 miejscowych Żydów, przede wszystkim spalonych żywcem w stodole. Gross za tę tragiczną zbrodnię obwinia mieszkających w Jedwabnem i okolicach Polaków - antysemitów.

Tymczasem autorzy "Powrotu do Jedwabnego" twierdzą, że prostują rzekome kłamstwa na temat mordu w Jedwabnem. Autorzy twierdzą, że Jan Tomasz Gross opierał się na nierzetelnych materiałach źródłowych.

d1afthr

- W Jedwabnem nie zginęło, jak twierdzi Gross, około 1600 Żydów. Nie byłoby to możliwe, aby wszystkie ofiary pochowane były w tym miejscu, gdzie obecnie. Jeśli by tak było, na jednym metrze kwadratowym musiałoby zostać pochowanych 12 osób.

Współautor Tomasz Budzyński: - Jan Tomasz Gross mówi o 1600 ofiarach, ale dokumenty z 1949 roku mówią o około 200 zabitych.

Wojciech Sumliński: - Narracja Jana Tomasza Grossa jest oparta na zeznaniach osób, które były niewiarygodne, bo w różnych przesłuchaniach składały różne zeznania.

Nie udało nam się uzyskać komentarza Muzeum Historii Żydów Polskich Polin na temat tej książki.

d1afthr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1afthr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj