Trwa ładowanie...
kobieta

Cztery kobiety z mrocznego Tokio

Share
Cztery kobiety z mrocznego Tokio
Źródło: Inne
d31g8kl

Mroczna opowieść o ludzkiej naturze rozgrywająca się w tajemniczym Tokio: <a href="https://ksiazki.wp.pl/ostateczne-wyjscie-6147681920518273c">Ostateczne wyjście</a>.

Ostateczne wyjście to mroczna i ponura historia morderstwa popełnionego na przedmieściach Tokio. Dokonuje go Yayoi - młoda, atrakcyjna matka dwójki dzieci, która po kolejnej kłótni ze swoim mężem, trwoniącym ich oszczędności na hazard i kobiety, dusi go paskiem. Chcąc pozbyć się ciała zwraca się o pomoc do swojej znajomej z pracy Masako, która postanawia poćwiartować jego zwłoki i wyrzucić. Do tego procederu udaje jej się podstępnie zwerbować jeszcze inne dwie kobiety - Kuniko i Yoshie - które skuszone możliwością zarobku rychło się godzą.

Te cztery kobiety łączy bardzo wiele: wycieńczająca praca na nocnej zmianie w tokijskiej fabryce produkującej zestawy obiadowe, brak miłości, poczucie osamotnienia. Ich życie to ponura wegetacja, w której nawet marzenia o lepszej egzystencji nie mają racji bytu. Owdowiała Yoshie opiekuje się obłożnie chorą teściową, bezustannie zmaga się z biedą. Rozrzutna, opuszczona przez partnera Kuniko rozpaczliwie próbuje spłacić piętrzącą się górę długów. Z kolei Masako uświadamia sobie, iż jest zagubioną i wycieńczoną kobietą, którą z mężem i synem dzieli przepaść niezrozumienia, a nawet nienawiści.

Jednak nie tylko to spędza kobietom sen z powiek. Zaczyna je prześladować członek japońskiej mafii, który w efekcie popełnionej przez nie zbrodni traci swój klub. Teraz pała chęcią zemsty…

d31g8kl

* Ostateczne wyjście to opowieść nie tylko o zabójstwie, zemście, przełamywaniu stereotypów. Thriller penetruje najciemniejsze, nieznane zakamarki psychiki człowieka, obnaża tkwiące w mrokach podświadomości atawistyczne instynkty.* Autorka portretuje szereg autentycznych i niezwykle wiarygodnych charakterów, analizuje motywy ich postępowania, pisze o sadystycznej skłonności do zadawania bólu, o pragnieniu wolności. Skazani na biedę, upokorzenie, osaczeni przez samotność, pogrążeni w bezlitosnej rzeczywistości bohaterowie starają się przetrwać w niej za wszelką cenę. Tym samym Natsuo Kirino pyta o granice ludzkiego istnienia. Kreuje świat, w którym wszelkie zasady moralności tracą rację bytu, ofiara okazuje się katem, kat - ofiarą, a człowiek staje się ucieleśnieniem najokrutniejszych instynktów.

Natsuo Kirino, urodzona w 1951 roku, szybko zdobyła w Japonii reputację pisarki należącej do nurtu autorów o rzadko spotykanej umiejętności wychodzenia daleko poza granice konwencjonalnej powieści kryminalnej. Ten fakt dostrzeżono, nagradzając ją w Japonii najbardziej prestiżową nagrodą w tej kategorii za Ostateczne wyjście oraz główną nagrodą literacką Naoki Prize za Soft Cheeks.

Patronat medialny nad książką objęła Wirtualna Polska.

d31g8kl

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31g8kl
d31g8kl