Trwa ładowanie...

Czesi na gwałt wykupują Kunderę

Czesi na gwałt wykupują KunderęŹródło: Inne
d2unxpp
d2unxpp

* Nieznośna lekkość bytu , która przyniosła międzynarodową sławę Milanowi Kunderze , staje się bestsellerem w Czechach.*

Pierwsza oficjalna czeskojęzyczna edycja powieści stała się hitem w czeskich księgarniach pod koniec października i w wielu z nich jest już wyprzedana. Dotąd książka, umieszczona fabularnie w 1968, była zakazana przez komunistyczne władze.

„Książka Kundery jest tutaj bestsellerem od 26 października. Mnóstwo Czechów dotąd nie czytało jej. Wiedziało o jej istnieniu tylko z filmu. Wyprzedaliśmy cały nakład. Teraz czekamy na dodruk” - powiedział jeden z księgarzy praskich.

Kundera , mieszkający we Francji od 1975, opracował czeską edycję Nieznośnej lekkości bytu .

d2unxpp

Na podstawie jego powieści Amerykanie nakręcili w 1988 roku film, w którym główne role zagrali: Daniel Day-Lewis and Juliette Binoche.
Historia opowiada o życiu czeskich artystów i intelektualistów podczas reform socjalistycznych w Czechach, które zakończyły się wraz z wprowadzeniem czołgów na teren Pragi w 1968. Obraz skupia się na pokazaniu kruchości poszczególnych istnień pośród zamieszek.

Nieznośna lekkość bytu po raz pierwszy została opublikowana w 1984 roku we Francji. W Czechach była wtedy niezwykle trudno dostępna z powodu cenzury. Jedyna wcześniejsza edycja w języku czeskim pochodzi z 1985 r. Powstała dzięki emigracyjnym pisarzom Josefowi Skvorecky’emu Zdenie Salivarovej.

W epilogu do nowej edycji Milan Kundera pisze:
„Konieczne było porównanie rękopisu, w części zagubionego, z wydaniem Skvorecky’ego i wersją francuską powieści, do której wprowadziłem sporo małych zmian przez te dwadzieścia lat”.

Autor chce, by czytelnicy potraktowali Nieznośną lekkość bytu jako powieść, a nie komentarz polityczny.

d2unxpp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2unxpp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj