Trwa ładowanie...

Czasopisma dostaną rządowe wsparcie. Ministerstwo Kultury opublikowało listę

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło beneficjentów programu Czasopisma. Na dotacje może liczyć m.in. "Fronda Lux", "Kino", "Znak" i kwartalnik "Wyklęci". Wiele znanych czasopism nie dostało wsparcia, ale może się jeszcze odwołać od decyzji.

Minister Piotr Gliński podpisał wsparcie w ramach programu CzasopismaMinister Piotr Gliński podpisał wsparcie w ramach programu CzasopismaŹródło: Getty Images
d1fnnyo
d1fnnyo

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że "celem programu jest wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych, zarówno tych o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach".

Na długiej liście beneficjentów (całość tutaj) znalazły się takie tytuły czasopism jak:

  • Dwumiesięcznik "Arcana" - 72 tys. zł
  • Kwartalnik "Kronos. Metafizyka Kultura Religia" (wersja drukowana i elektroniczna) - 135 tys. zł
  • Kwartalnik "Fronda Lux" - 97,5 tys. zł (dotacja w tej wysokości będzie przyznawana przez trzy lata)
  • Kwartalnik "WYKLĘCI" - 108,75 tys. zł
  • "Zeszyty komiksowe" (dwa numery w 2021 r.) - 16,5 tys. zł
  • Miesięcznik "Kino" - 90 tys. zł (dotacja w tej wysokości będzie przyznawana przez trzy lata)
  • Miesięcznik "Znak" - 75 tys. zł
  • Teatralne czasopismo "Didaskalia" - 74 tys. zł

Premiery polskich filmów w 2021 roku

W przypadku, jeśli złożony wniosek nie otrzymał dofinansowania, ale w toku oceny uzyskał co najmniej 50 pkt, od negatywnej decyzji można się odwołać do 21 lutego. Z takiej możliwości mogą skorzystać m.in., wydawcy "Przekroju" (wnioskowali o dofinansowanie letniego numeru), kwartalnika "Polityka narodowa", czasopisma "Komiks i my", czasopisma internetowego "Performer".

d1fnnyo

Dofinansowanie w pierwszej turze nie otrzymał też "Magazyn Literacki Książki", "Pismo. Magazyn opinii" czy "Pixel. Kultura gier video".

Tylko trzy czasopisma nie mogą odwoływać się od negatywnej decyzji z powodu zebrania niewystarczającej liczby punktów. Są to: "Informator Artystyczny Artbook", Dwumiesięcznik Zawierciańskiego Forum Pracodawców – "Forum Express" i "MAKE-UP trendy".

Na liście opublikowanej przez MKiDN znalazł się też szereg tytułów, które nie były brane pod uwagę przy rozdzielaniu dotacji ze względu na "błędy formalne" popełnione przez wydawców przy zgłoszeniach. Na tej liście znalazł się m.in. "Teraz Rock", "Bibliotekarz Toruńsko-Włocławski" czy miesięcznika krytycznoliterackiego "Mały Format".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1fnnyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fnnyo