Trwa ładowanie...
komiks
Antoni Kruk
22-12-2019 20:05

"Czas nienawiści": przyszłość w kolorach smutku [RECENZJA]

Stany Zjednoczone Ameryki w roku 2022 to państwo policyjne, w którym trwa partyzancka walka z białą supremacją. Ale nie to jest w tej opowieści najważniejsze.

"Czas nienawiści": przyszłość w kolorach smutku [RECENZJA]Źródło: Materiały prasowe
d1fe6b2
d1fe6b2

"To jest historia o wojnie", "Porażająca i niezwykle aktualna wizja niedalekiej posttrumpowskiej przyszłości" – brzmią opisy "Czasu nienawiści", które formalnie jest dramatem skoncentrowanym na dwóch ekskochankach. Huian i Amanda stoją teraz po dwóch stronach politycznej barykady, ale ich losy są ciągle splecione.

Dramat, love story, lewicowa propaganda, podsycanie strachu przed skutkami władzy Trumpa – różnie można patrzeć na "Czas nienawiści" i wyciągać odmienne wnioski. Ales Kot, scenarzysta znany w Polsce m.in. z "Bloodborne: Śmierć snu" i "Suicide Squad: Nadzorować i karać", przewidział bardzo pesymistyczny obraz niedalekiej przyszłości, gdzie nienawiść, strach, uprzedzenia i pogarda wypierają dobro i miłość. Ale główne bohaterki, ofiary systemu, nie są czarno-białe.

"Czas nienawiści. Akt pierwszy", Non Stop Comics, 2019 Materiały prasowe
"Czas nienawiści. Akt pierwszy", Non Stop Comics, 2019 Źródło: Materiały prasowe

Rozstały się i każda prezentuje własną wersję wydarzeń. Któraś z nich kłamie. Próbują żyć niezależnie, ale ich dawna relacja wciąż o sobie przypomina w dramatycznych okolicznościach. "Czas nienawiści" jest przesycony polityką i lewicową narracją, ale to przede wszystkim historia o dwóch zagubionych kobietach, utraconej bliskości. Braku zaufania i nadziei.

d1fe6b2

Kot prowadzi fabułę, ale na pierwszy plan wysuwają się stany psychiczne bohaterek, ich wspomnienia, rozmyślania, szukanie odpowiedzi. "Czas nienawiści" to lektura wymagająca zaangażowania i skupienia. Podkreśla to warstwa graficzna Danijela Žeželja ("Ludzie północy", "Amerykański wampir", "Loveless"), na swój sposób bardzo surowa, zdominowana przez czerń i twarde kontury. Jednocześnie dużo tu impresji, uchwyconych, niemych chwil, zmuszających do skupienia.

"Czas nienawiści. Akt pierwszy", Non Stop Comics, 2019 Materiały prasowe
"Czas nienawiści. Akt pierwszy", Non Stop Comics, 2019 Źródło: Materiały prasowe

"Czas nienawiści" zamyka się w dwóch aktach. Pierwszy album zawiera mroczny i smutny obraz niedalekiej przyszłości, a konkretną fabułę spychają na bok doznania głównych bohaterek. Ciekawe doświadczenie, ale czy tkwi w tym dobra historia – przekonamy się dopiero po wydaniu kontynuacji.

d1fe6b2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fe6b2