Trwa ładowanie...

Cykl "Listy do Miłosza" przypomniał 100. rocznicę urodzin poety

Dyskusja wokół esejów Czesława Miłosza, zebranych w zbiorze "Rodzinna Europa", przypomniała w środę w stolicy Czech obchodzoną w tym roku 100. rocznicę urodzin polskiego pisarza.

Cykl "Listy do Miłosza" przypomniał 100. rocznicę urodzin poetyŹródło: PAP / Radek Pietruszka
d585u0f
d585u0f

Dyskusja wokół esejów Czesława Miłosza , zebranych w zbiorze "Rodzinna Europa", przypomniała w środę w stolicy Czech obchodzoną w tym roku 100. rocznicę urodzin polskiego pisarza.

Spotkanie wpisane w cykl pt. "Listy do Miłosza " odbyło się w Instytucie Polskim w Pradze w ramach ogłoszonego przez Sejm RP roku polskiego noblisty. W debacie wzięli udział czeska pisarka młodego pokolenia Petra Hulova oraz pisarz i dyrektor sekcji białoruskiej Radia Wolna Europa Alaksandr Łukaszuk.

Na spotkanie przybyli również tłumacze Helena Stachova i Jindrzich Belling - autorzy czeskich przekładów Rodzinnej Europy , Doliny Issy i Zniewolonego umysłu .

Rozmowy Hulovej i Łukaszuka dotyczyły tożsamości i miejsca Europy Środkowej, jej granic, postaci Czesława Miłosza i jego filozofii, przedstawionej w Rodzinnej Europie . Oboje odczytali także fragmenty listów, napisanych przez siebie do pisarza w odpowiedzi na jego eseje.

d585u0f

Cykl "Listy do Miłosza " zawita także do Instytutów Polskich innych miast kontynentu: w czwartek podobne spotkanie odbędzie się w Lipsku, w piątek - w Wilnie, a w sobotę - w Zurychu. Dodatkowa dyskusja będzie miała miejsce pod koniec maja w Paryżu.

W ramach Roku Czesława Miłosza w stolicy Czech już pod koniec lutego otwarto wystawę zdjęć pt. "Czeski Miłosz ", przedstawiającą życie i twórczość poety w czasie wizyty w Pradze, a także portrety tłumaczy jego dzieł na język czeski. Oprócz Pragi zobaczyć ją będzie można w Ołomuńcu, Pardubicach, Brnie, Lysej nad Łabą oraz Ostrawie.

Ponadto Czesławowi Miłoszowi i jego twórczości poświęcony zostanie majowy numer miesięcznika literackiego "Host".

d585u0f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d585u0f