Trwa ładowanie...

Co nowego w Biurze w 2012 roku

Styczeń i luty będzie należał w Biurze Literackim do Amerykanów i polskich klasyków. Ukażą się książki Ezry Pounda ("Wiersze, poematy i Pieśni"), Laury (Riding) Jackson ("Korona dla Hansa Andersena", "Obroty cudów"), Johna Ashbery'ego ("Cztery poematy"), Edmunda White'a ("Zuch"), Jane Bowles ("Dwie poważne damy/W letnim domku") oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej ("Seans na dnie morza") i Władysława Sebyły ("Dialog w ciemności")

Co nowego w Biurze w 2012 rokuŹródło: "__wlasne
d1a3mn3
d1a3mn3

Styczeń i luty będzie należał w Biurze Literackim do Amerykanów i polskich klasyków. Ukażą się książki Ezry Pounda ("Wiersze, poematy i Pieśni"), Laury (Riding) Jackson ("Korona dla Hansa Andersena", "Obroty cudów"), Johna Ashbery'ego ("Cztery poematy"), Edmunda White'a ("Zuch"), Jane Bowles ("Dwie poważne damy/W letnim domku") oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej ("Seans na dnie morza") i Władysława Sebyły ("Dialog w ciemności").

Jeszcze przed Portem Literackim ukażą się kolejne translatorskie książki ale także kilkanaście innych wydawniczych niespodzianek, w tym m.in. nowe książki Dariusza Suski ("Duchy dni") i Justyny Bargielskiej ("Bach for my baby"). Wakacyjne i jesienne premiery zapowiadają się nie mniej atrakcyjnie. Wśród możliwych premier także długo oczekiwana poetycka książka Tadeusza Różewicza.

Początek roku to także start nowych portali i inicjatyw internetowych. M.in. strona nakrewiersz.pl z filmami w piątej edycji zakwalifikowanymi do portowej prezentacji. Wśród planowanych realizacji także telewizja internetowa oraz portal społecznościowy czytelników i bywalców festiwalu, a także nowe internetowe strony autorów związanych z Biurem Literackim.

Dalszego ciągu doczekają się projekty edukacyjne. Te, które mogą pochwalić się długą tradycją, jak "Połów", te, które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność ("Nakręć wiersz"), i te zupełnie nowe, jak "Szkoła z poezją" - efekty zajęć we wrocławskich szkołach widać już po kilku miesiącach. Nadal funkcjonować będzie Przystanek Literacki na Placu Grunwaldzkim.

Dużo obiecywać można sobie po 17. edycji Portu Literackiego. W tym roku program wygląda na najbardziej atrakcyjny w historii. Wiadomo już, że do Wrocławia przyjedzie (z trzema książkami w przekładach Jacka Dehnela , Jerzego Jarniewicza i Andrzeja Sosnowskiego ) jeden z najwybitniejszych amerykańskich prozaików Edmund White.

Niebawem ujawnione zostanie kolejne "amerykańskie” nazwisko, tym razem uznanej artystki (kojarzonej z muzyką i filmem, przyjaciółki m.in. Lou Reeda i Davida Bowie), która 22 kwietnia podczas Portu zaprezentuje swoją pierwszą wydaną w Polsce książkę. Takiego wydarzenia od lat nie było na wrocławskim festiwalu.

d1a3mn3

Duża część festiwalu będzie poświęcona obchodzącej w tym roku 80. urodziny Krystynie Miłobędzkiej. Wydanych zostanie (podobnie jak w 2011 roku z okazji jubileuszu Tadeusza Różewicza) kilka książek, prawdopodobnie powstanie też film o "najważniejszej współczesnej polskiej poetce".

Do Portu zawiną także Słowak Balla, Ukrainiec Andrij Bondar , a także Jacek Dehnel, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki , Bohdan Zadura , Urszula Kozioł, Jacek Łukasiewicz , Janusz Styczeń, Tadeusz Pióro , Andrzej Sosnowski , Dariusz Suska , Marcin Sendecki . Nazwiska kolejnych
bohaterów kwietniowej imprezy niebawem.

Blisko połowa z 36 zaplanowanych przez Biuro Literackie w 2012 roku publikacji, to tak bardzo cenione przez czytelników i krytyków tomy translatorskie. Nowy, bardziej międzynarodowy kierunek działań wydawnictwa oraz Portu, to najbardziej widoczna ( ale nie jedyna) zmiana jaka czeka zaprzyjaźnionych z inicjatywami Artura Burszty i jego teamu.

* Biuro zyska też bardzo ważnego sojusznika w swoich działaniach. Organizację festiwalu oraz projektów przyjmie Fundacja Europejskich Spotkań Pisarzy, która będzie także przygotowywać kolejne literackie inicjatywy związane z Europejską Stolicą Kultury 2016. *

d1a3mn3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a3mn3