Trwa ładowanie...

"Clifton": Brytyjczyk w każdym calu rusza do akcji [RECENZJA]

Wprawdzie polscy czytelnicy mogą zacząć śledzić przygody emerytowanego angielskiego pułkownika, będącego detektywem amatorem, od środka cyklu, ale w najmniejszym stopniu nie zmniejsza to przyjemności z lektury pierwszego zbiorczego tomu „Cliftona”, który zawiera cztery oryginalne albumy: „Kidnaping”, „Czas przeszły złożony”, „Uszkodzona pamięć” i „Ostatni film”.

"Clifton": Brytyjczyk w każdym calu rusza do akcji [RECENZJA]Źródło: Materiały prasowe
d4lvjar
d4lvjar

Niewątpliwie wabikiem w tym przypadku może być też osoba autora warstwy graficznej w trzech ostatnich z wymienionych albumów – mowa o Bédu, który dzięki „Hugo” zdobył w naszym kraju liczne grono fanów. Warto więc od razu zaznaczyć, że jego rysunki w „Cliftonie” chociaż równie skutecznie przyciągają wzrok, to są utrzymane w innej estetyce. Wynika to stąd, że są one dostosowane do stylu Turka, który tworzył wcześniejsze komiksy z tego cyklu. W tym przypadku bez wątpienia kawał dobrej roboty wykonał zaś Bob de Groot, który przygotował dla nas niezwykle pomysłowe i zarazem zabawne historyjki.

Największym atutem tego komiksu jest właśnie postać głównego bohatera z jego charakterystycznymi wąsami. Z jednej strony to dżentelmen o nienagannych manierach, ale z drugiej bywa roztargniony i dość łatwo daje się ponieść emocjom. Już same cechy jego charakteru prowadzą więc do wielu zabawnych sytuacji. Najważniejsze jest jednak, że Clifton nie spędza spokojnie czasu w swoim domku na wsi, lecz przytrafiają mu się wciąż nowe okazje do wykazania się umiejętnościami detektywistycznymi.

I tak w „Kidnapingu” obserwujemy głównego bohatera opiekującego się skautami na biwaku. Kiedy jeden z chłopców zostaje porwany, Clifton nie wzywa policji, lecz bierze sprawy w swoje ręce. Wkrótce możemy się przekonać, że choć jego metody działania mogą się wydawać dość zaskakujące, to o dziwo są całkiem skuteczne.

Z kolei „Czas przeszły złożony” to okazja do poznania wcześniejszych zdarzeń z życia bohatera. W trakcie udzielanego wywiadu wraca on bowiem pamięcią do pierwszej zagadki, którą rozwiązał jeszcze w czasach szkolnych, oraz do wydarzeń z okresu II wojny światowej, kiedy próbował ująć groźnego niemieckiego szpiega.

d4lvjar

Dla odmiany w „Uszkodzonej pamięci” obserwujemy, jak Clifton jest niechcący sprawcą wypadku drogowego, w efekcie którego znajduje się w samym centrum rozgrywki między tajnymi służbami. I trzeba przyznać, że czeka na nas tutaj naprawdę wiele zaskakujących zwrotów akcji.

Wreszcie w „Ostatnim filmie” główny bohater zostaje konsultantem technicznym filmu, który ma być oparty na jego przeżyciach. Ale o ile starcia słowne Cliftona z apodyktycznym producentem dostarczają wielu okazji do śmiechu, o tyle tajemnicze wypadki na planie filmowym prowadzą do wniosku, że ktoś gra tutaj nieczysto... Zagadkę tę rozwiąże zaś jak zwykle nasz niezastąpiony detektyw amator.

Wszystko to sprawia, że podczas lektury „Cliftona” z pewnością nie można narzekać na nudę – znajdziemy tutaj bowiem niesztampowe zagadki kryminalne, intrygujące postacie, dynamiczną akcję i naprawdę sporą dawkę humoru. Tak więc w tym przypadku dobra zabawa jest zagwarantowana.

Ocena: 9/10

d4lvjar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lvjar

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj