Trwa ładowanie...

Brulion z tekstem „Brata naszego Boga” zostanie pokazany w Krakowie

Brulion z tekstem „Brata naszego Boga” zostanie pokazany w KrakowieŹródło: Thinkstock
d2blq23
d2blq23

Brulion z tekstem dramatu Jana Pawła II Brat naszego Boga ze zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie po raz pierwszy w całości będzie można oglądać na wystawie w Krakowie. Pokazany zostanie także niepublikowany wcześniej wiersz Wojtyły.

Ekspozycja poświęcona twórczości literackiej Wojtyły zostanie otwarta w poniedziałek w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II .

Brat naszego Boga to trzyaktowy dramat, nad którym Karol Wojtyła pracował przez sześć lat: od 1944 do 1950 r.Jego bohaterem jest brat Adam Chmielowski - artysta malarz, założyciel zgromadzenia albertynów, późniejszy święty, kanonizowany przez Jana Pawła II .

- Brulion, który prezentujemy, to zapis dramatu jeszcze bez podziału na role. Tekst jest pisany ołówkiem na luźnych kartkach. Konserwację tego rękopisu przeprowadzono w tym roku dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówił dyrektor Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II Piotr Matusiak.

d2blq23

Na wystawie pokazany zostanie także nieco późniejszy rękopis Brata naszego Boga ze zbiorów Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

- Prawdziwym hitem tej wystawy będzie niepublikowany do tej pory wiersz Karola Wojtyły - zdradził Matusiak. Wiersz został znaleziony wśród innych dokumentów pozostawionych przez Wojtyłę w Krakowie, gdy został papieżem.

Zwiedzający zobaczą także biurko, a właściwie stolik, przy którym Wojtyła pisał mieszkając w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Uzupełnieniem ekspozycji będą fotografie i multimedialna prezentacja dorobku literackiego krakowskiego biskupa.

Jak podkreślił Matusiak, wystawa nie jest pokazem wydanych w Polsce książek Wojtyły. Nie będzie więc gablot z jego dziełami.

W ramach ekspozycji przypomniana zostanie postać Adama Chmielowskiego.

Wystawa potrwa do marca przyszłego roku. Honorowym patronatem objęli ją: metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

d2blq23
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2blq23

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj