Głęboki humanizm i otwarty sposób myślenia to cechy, które spowodowały, że Ryszard Kapuściński wniósł znaczący wkład w kulturę światową – ocenił prof. Bronisław Geremek.
Jak powiedział Geremek, Kapuściński budził podziw postawą dziennikarską. Tę postawę zaprezentował m.in. pisząc artykuł na temat strajków w Gdańsku w sierpniu 80 r. „Notatki z Wybrzeża” opublikowany we wrześniu 1980 roku w „Kulturze”.
– Ten artykuł stał się na pewno jednym z instrumentów zmiany, przełomu w sposobie myślenia ówczesnych rządzących – podkreślił profesor.
Jego zdaniem, * Kapuściński był znakomitym reporterem i pisarzem politycznym, a jego twórczość należy do kanonu światowego dziennikarstwa.* Przypomniał, że Kapuściński został uhonorowany wieloma nagrodami za swoje publikacje, i że można się było spodziewać, że wkrótce otrzyma literacką nagrodę Nobla.
– Jego prace o sytuacji świata miały rozgłos niezwykły. Był to jeden z nielicznych głosów polskiej kultury, który na świecie był przyjmowany z tak ogromnym podziwem za odwagę myślenia, za sposób myślenia i za służbę człowiekowi, który w Ameryce Południowej, czy w Afryce, czy w Azji tak samo cierpi i takie same ma marzenia – mówił Geremek.
Dodał, że w ostatnich latach wykłady, odczyty i debaty z udziałem Kapuścińskiego były znaczącymi wydarzeniami w wielu miejscach na kuli ziemskiej. Powodem tego, jego zdaniem, był głęboki humanizm pisarza, który pozwalał mu otworzyć się na wiele problemów i spojrzeć na nie w nowy, odważniejszy sposób.
– Bardzo bym pragnął, żeby pozostał on w pamięci, zwłaszcza młodych pokoleń Polaków, jako wzór myślenia i postawy – powiedział Geremek.