Trwa ładowanie...

BOT-9 – recenzja komiksu wyd. KBOOM

Prawie cztery lata temu wydawnictwo KBOOM rozpoczęło nową linię skierowaną do młodszych czytelników świetnym komiksem "Kraina ruin". Dereka Laufmana. I choć w kolejnych latach wydawca nie próżnował, to na nowy tytuł dla dzieci (także tych dużych) trzeba było czekać aż do marca 2023 r. Na szczęście warto było uzbroić się w cierpliwość, gdyż "BOT-9" to lektura świetnie pomyślana i genialnie wykonana.

"BOT-9", wyd. KBOOM, 2023"BOT-9", wyd. KBOOM, 2023Źródło: Materiały prasowe
d2yn6qs
d2yn6qs

"BOT-9" to kolejne dzieło Laufmana, choć skrajnie różne od "Krainy ruin". Co prawda graficzny styl, kojarzący się z radosnymi, kolorowymi kreskówkami jest z grubsza ten sam, jednak autor poszedł z tym tytułem w zupełnie innym kierunku narracyjnym. Przede wszystkim "BOT-9" jest komiksem niemym. Wyrazista kreska i świetna kompozycja sprawiają, że nie trzeba się domyślać, co autor miał na myśli - a jest to bardzo istotne w komiksie dla młodszego (czyt. mniej wyrobionego) czytelnika.

Laufman zabiera nas do świata starego, kalekiego wynalazcy, który żyje na szczycie wieży. Mężczyznę poznajemy w momencie, gdy w przemyślny sposób łapie żółtą rybkę - wcale nie po to, by wrzucić ją na patelnię, ale by umieścić w "głowie" własnoręcznie skonstruowanego robota. Jak wygląda takie połączenie, widać już na okładce. Ale po co staruszek to robi i dokąd zawędruje zaskoczona rybka w swoim nowym ciele – oto największa zagadka i clou całego komiksu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nuda latem? Audiobooki to najlepsze rozwiązanie

Historia w "BOT-9" jest tak skonstruowana, że czytelnik jest niczym ta żółta rybka. Nie wie, co się z nim dzieje i chłonie każdy kolejny kadr, każdą planszę w poszukiwaniu odpowiedzi na mnożące się pytania. Co znamienne, Laufman stworzył tutaj uniwersalną historię (jedną z inspiracji były filmy anime studia Ghibli) dla "dziecka" w każdym wieku, więc wbrew pozorom nie jest to błaha opowiastka o przygodach robo-rybki. Nie będę oczywiście zdradzał zakończenia, ale zapewniam, że autor świetnie to sobie wymyślił i brak jakichkolwiek dialogów jest tutaj ważnym środkiem wyrazu, a nie żadnym ograniczeniem.

d2yn6qs

Po drodze przekonujemy się, że Laufman nie chciał stworzyć kreskówki dla maluchów. Jeden z kluczowych motywów jest wręcz bardzo niepokojący, choć przedstawiony subtelnie i żadne dziecko raczej się nie przestraszy. Widać w tym jednak kunszt autora, który na bazie dość makabrycznej i bezlitosnej koncepcji opowiedział piękną i wzruszającą historię o miłości i tęsknocie.

Więcej nie zdradzę, bo naprawdę powinniście sami sięgnąć po ten niezwykły komiks i przekonać się, jakie tajemnice kryje "BOT-9". I niech nie odstraszy was skromna forma komiksu (64 strony), gdyż ta historia zostanie z wami na o wiele dłużej niż nie jeden opasły tom w twardej oprawie z mnóstwem dymków w każdym kadrze.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" ogłaszamy zwycięzcę starcia kinowych hegemonów, czyli "Barbie""Oppenheimera", a także zaglądamy do "Silosu", gdzie schronili się ludzie płacący za Apple TV+. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Źródło: Materiały prasowe
KBOOM
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yn6qs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yn6qs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj