Trwa ładowanie...

"Biała Maria" ostatnią książką Krall?

"Biała Maria" to moja książka na pożegnanie – powiedziała w rozmowie z Wojciechem Tochmanem w programie Wrzenie Świata w TOK FM, Hanna Krall. Czy to możliwe, że nestorka polskiego reportażu rzeczywiście porzuci pisarstwo?

"Biała Maria" ostatnią książką Krall?Źródło: "__wlasne
d1w9igx
d1w9igx

" Biała Maria " to moja książka na pożegnanie – powiedziała w rozmowie z Wojciechem Tochmanem w programie Wrzenie Świata w TOK FM, Hanna Krall . Czy to możliwe, że nestorka polskiego reportażu rzeczywiście porzuci pisarstwo?

* Krall od 1955 pracowała w redakcji "Życia Warszawy".* Następnie od 1969 do 1981 w "Polityce", której korespondentem w ZSRR była w latach 1966-1969. Od początku lat 90-tych współpracowała z „Gazetą Wyborczą”.

Debiutem książkowym Krall był wydany w 1972 roku zbiór reportaży - Na wschód od Arbatu. Największą sławę przyniosła jej jednak publikacja Zdążyć przed Panem Bogiem , która powstała na podstawie rozmów z ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim, Markiem Edelmanem . Krall w swojej twórczości często podejmuje temat Zagłady, m.in. w powieściach Król Kier znów na wylocie , Sublokatorka czy zbiorach reportaży Hipnoza, Taniec na cudzym weselu .

Krall jest laureatka wielu prestiżowych nagród, min. nagrody miesięcznika „Odra” (1990), Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury (1999), nagrody im. Poli Nireńskiej i Jana Karskiego (1999) i Nagrody Porozumienia Europejskiego (Lipsk 2000).

Biała Maria to najnowsza powieść Krall . To także najbardziej osobista książka.* Autorka Sublokatorki pisze tu o pewnej "czarniutkiej" dziewczynce, która przeżyła Holocaust. Prawdopodobnie ta dziewczynka to sama Krall .*

d1w9igx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w9igx