Trwa ładowanie...

Będzie komiks o „Solidarności”

Share
Będzie komiks o „Solidarności”Źródło: Inne
dxn6m9m

Ukaże się komiks dokumentujący historię „Solidarności”.

Komiks Solidarność – 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi będzie się składał z pięciu nowel komiksowych. Ich akcja rozgrywa się w latach 1980 – 1989 i dotyczy powstania i rejestracji „Solidarności”, wprowadzenia stanu wojennego, drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki i obrad „okrągłego stołu”. Autorem scenariusza jest Maciej Jasiński. O szatę graficzną zadbali: Andrzej Janicki, Jacek Michalski, Filip Myszkowski i Maciej Simiński.

Komiks jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi. Przemówi on do nich ich językiem, dzięki czemu poznają historię najnowszą oraz jak wówczas wyglądało życie: łamanie swobód obywatelskich, rozbudowany system policyjny i agenturalny, represje wobec opozycjonistów. Autorzy pragną jednakże uniknąć dydaktyzmu, a skupić się na działaniach zwykłych ludzi, którzy mieli odwagę zademonstrować swoje niezadowolenie i zmienić swój kraj.

W opowiadanych historiach dominuje więc perspektywa robotnika czekającego na rejestrację związku zawodowego lub zafascynowanego Jerzym Popiełuszką młodego duchownego.

Komiks będzie tak skonstruowany, że na 12 stron, które liczyć będzie każdy rozdział, 11 zostanie przeznaczonych na historię obrazkową, natomiast ostatnia zarezerwowana będzie dla notki historycznej. Przygotują je historycy z Torunia, Gdańska, Krakowa i Bydgoszczy.

Okazją do przygotowania takiej publikacji jest 25. rocznica powstania „Solidarności”.

dxn6m9m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxn6m9m
dxn6m9m