Trwa ładowanie...

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego zawieszona. Jest oświadczenie metropolity

- Postanowiliśmy, że przełożymy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego na taki czas, kiedy będzie można ją zrobić w Warszawie w sposób godny, uroczysty, a równocześnie skromny – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, informując o decyzji w sprawie terminu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego zawieszona. Jest oświadczenie metropolityŹródło: Getty Images
d24i4jz
d24i4jz

Z informacji otrzymanej z biura prasowego Konferencji Episkopatu Polski wynika, że beatyfikacja nie odbędzie się w planowanym terminie, czyli 7 czerwca 2020 r. Na razie nie znamy nowej daty. - Termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii, z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie bezpośrednie – czytamy w komunikacie Metropolity Warszawskiego w tej sprawie.

Poniżej cała treść komunikatu w sprawie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia:

Beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku w Warszawie, z akceptacją Watykanu zostaje bezterminowo zawieszona. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii, z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie bezpośrednie.

Pandemia zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi, uniemożliwia przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości. Na pierwszym miejscu musi być troska o bezpieczeństwo ludzi. Z tego też powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych i działalności legatów papieskich.

d24i4jz

Biorąc pod uwagę wielkość i powszechną znajomość nowego Błogosławionego, musimy umożliwić udział w uroczystościach beatyfikacyjnych szerokiej rzeszy wiernych, także Polakom i gościom z zagranicy. Z tego względu, po ustaniu pandemii, zorganizujemy uroczystość beatyfikacyjną w Warszawie w sposób godny i podniosły, a równocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii.

Zawieszony, a nie rozwiązany, pozostaje Komitet przygotowujący beatyfikację. Wzorowa współpraca z władzami państwa i Warszawy w przygotowaniu beatyfikacji będzie miała swoją kontynuację, za co już teraz dziękuję.

Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski

- Jako nieustraszony rzecznik godności człowieka oraz jego nienaruszalnych praw w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym, stał się zmarły Prymas szczególnym przykładem żywej miłości Ojczyzny i musi być policzony jako jeden z największych mężów w jej dziejach – mówił o Wyszyńskim św. Jan Paweł II.

Kard. Stefan Wyszyński, nazywany Prymasem Tysiąclecia, zmarł w 1981 r., kilka miesięcy po rozpoznaniu u niego choroby nowotworowej. Był arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, a od 1948 r. do swojej śmierci – Prymasem Polski. W swoim dorobku naukowym i publicystycznym miała wiele artykułów i książek, m.in. "Godność kobiety", "W obronie człowieczeństwa wolnego", "Kościół i media", "Z rozważań nad kulturą ojczystą".

d24i4jz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24i4jz