Trwa ładowanie...
d244mrb

Stefan Wyszyński

AFP
Źródło: AFP

Urodził się dnia 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. 3 sierpnia 1924 r. został wyświęcony na kapłana. Po czterech latach studiów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora na podstawie pracy: Prawa Kościoła do szkoły.

Po studiach udał się w podróż naukową po krajach Europy Zachodniej. Interesował się szczególnie Akcją Katolicką i działalnością chrześcijańskich związków zawodowych.W okresie Powstania Warszawskiego pełnił obowiązki kapelana grupy "Kampinos" AK, działającej w Laskach i okolicy oraz szpitala powstańczego w Laskach. Zaraz po zakończeniu działań wojennych wrócił do Włocławka i zaczął organizować Seminarium Duchowne zniszczone w czasie wojny.

W 1945 r. został rektorem Seminarium. Podjął też obowiązki redaktora tygodnika diecezjalnego "Ład Boży", czynił starania o wznowienie czasopisma "Ateneum Kapłańskie". W 1946 r. Ojciec Święty Pius XII mianował księdza profesora Wyszyńskiego biskupem ordynariuszem diecezji lubelskiej.

Po śmierci kardynała Augusta Hlonda w 1948 roku został arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski.

Zmarł 28 maja 1981 roku. W oficjalnym komunikacie Rady Głównej Episkopatu Polski podano, że przyczyną śmierci był „rozsiany proces nowotworowy jamy brzusznej o wybitnej złośliwości i szybkim postępie”.

Stefan Wyszyński
Data urodzenia

02.08.1901

Miejsce urodzenia

Zuzela

Data śmierci

27.05.1981

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d244mrb

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d244mrb
d244mrb
d244mrb