Trwa ładowanie...

"Batman - Rozbite miasto i inne opowieści": Wyskakiwać z kasy [RECENZJA]

W serii DC Deluxe ukazywały się już Batmany i lepsze ("Rok setny"), i gorsze ("Narodziny demona"), i zupełnie zbędne ("Mroczne odbicie"). Za to cieplutkie "Rozbite miasto i inne opowieści" należy do kategorii absolutne "musiszmieć".

"Batman - Rozbite miasto i inne opowieści": Wyskakiwać z kasy [RECENZJA]Źródło: Materiały prasowe
d20am9q
d20am9q

W niewyjaśnionych okolicznościach ginie siostra drugoligowego gangstera, a on sam ulatnia się jak kamfora. Wiele wskazuje, że to on dopuścił się zbrodni. Mroczny Rycerz rusza jego śladem. W toku komplikującego się śledztwa spotyka na swojej drodze zarówno śmietankę gothamskiego światka przestępczego, jak i nowych graczy. W świetle kolejnych dowodów stopniowo zaczyna wątpić w winę ukrywającego się zbiega.

Autorami są Brian Azzarello i Eduardo Risso. A więc duet znany przede wszystkim ze "100 naboi", jednego z najsłynniejszych i najczęściej nagradzanych cykli w historii Vertigo. "Rozbite miasto" nie tylko pokazuje, że zaproponowana tam konwencja w przypadku Nietoperza sprawdza się pierwszorzędnie. To też dowód, że ten, kto zaproponował im tę fuchę, jest, wybaczcie mój francuski, piep...nym geniuszem.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Rozbite miasto" nie ma nic z superbohaterskiej sztampy. Azzarello serwuje nam gęste, rasowe noir z całym dobrodziejstwem inwentarza. Klasyczne, przesiąknięte fatalizmem, skąpane w strugach deszczu, z detektywem dalekim od ideału. Wciągające jak diabli, ze świetnie napisanymi dialogami i postaciami, które odarto z trykociarskich piórek. Przeciwnicy Mrocznego Rycerza to już nie stado dziwolągów w karnawałowych strojach, a zwyczajne szumowiny skrzywdzone przez los. Ułomne, niezrównoważone, parające się gangsterką na ulicach ośmiomilionowej metropolii.

d20am9q

O robocie, jaką odstawił tu Eduardo Risso, piszę dla formalności. Ten facet urodził się, żeby narysować Batmana. Wszyscy, którzy czytali "100 naboi", wiedzą, że jego styl idealnie pasuje do tego typu ponurych, miejskich opowieści. Dlatego cieszy fakt, że album został wzbogacony o wszystkie pozostałe historie o Nietoperzu, jakie znajdują się w portfolio duetu. Oprócz tytułowego opowiadania trafiły tu czarno-biały short z Victorem Zsaszem, opowieść drukowana w gazecie "Wednesday Comics" oraz wchodzący w skład eventu "Flashpoint" "Rycerz Zemsty", przedstawiający alternatywny wariant historii rodziny Wayne'ów.

"Rozbite miasto i inne opowieści" ukazało się w serii DC Deluxe. A to oznacza, że dostajemy pięknie wydany album w płóciennej oprawie, obwolutę, szkicownik i porządkujące wszystko posłowie Kamila Śmiałkowskiego. A teraz wyskakiwać z kasy.

Ocena: 8/10

d20am9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20am9q