Trwa ładowanie...

Afera wokół konkursu Książka Historyczna Roku. Cenckiewicz: "Ujawnię kulisy tej hucpy!"

Piotr Zychowicz podał, że jego książka została usunięta z konkursu Książka Historyczna Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego. Nie kryje rozgoryczenia, podobnie jak Sławomir Cenckiewicz, który w proteście zrzekł się zasiadania w jury konkursu.

Afera wokół konkursu Książka Historyczna Roku. Cenckiewicz: "Ujawnię kulisy tej hucpy!"Źródło: East News
d3v0kkn
d3v0kkn

Konkurs Książka Historyczna Roku pod patronatem Prezydenta RP jest organizowany przez instytucje państwowe: TVP, Polskie Radio S.A. i Narodowe Centrum Kultury. Inicjatorem jego powstania był śp. Lech Kaczyński.

W konkursie brała udział książka Piotra Zychowicza pt. "Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA". Jednak, jak poinformował autor, została wycofana. Zychowicz na Twitterze:

Nieco więcej światła na okoliczności wycofania książki Zychowicza, autora, jak i samą publikację rzuca serwis wPolityce. Jego dziennikarzom udało się skontaktować z jednym z organizatorów.

d3v0kkn

W jego ocenie "prezydent Kaczyński na pewno byłby przeciwny wyróżnieniu czy nagrodzeniu książki, która w sposób brutalny szkaluje Polskie Państwo Podziemne i AK, a jednocześnie bardzo wychwala Niemców".

- Według Zychowicza Polacy nie byli przymusowo wywożeni na roboty, tylko była to wspaniała oferta ze strony Niemców. W książce jest wiele przemilczeń mających na celu wybielanie Niemców - mówi pragnący zachować anonimowość organizator konkursu w rozmowie z wPolityce. I dodaje:

- Nie ma mowy o mordach popełnianych przez Niemców na inteligencji polskiej, na profesorach lwowskich czy na inteligencji wołyńskiej. Nic nie ma na temat tego, że to Niemcy stworzyli de facto tego potwora, jakim był OUN-UPA, z którym kolaborowali.

Dodaje też, że to kolejna publikacja tego autora wpisująca się w narrację "przerzucania na Polskę odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej". Rozmówca zaznacza, że za wyeliminowaniem Zychowicza z konkursu przemawia też jego zła opinia wśród historyków, także laureatów konkursu Książka Historyczna Roku.

d3v0kkn

W odczuciu organizatora Zychowicz jest "manipulatorem", a jego publikacje budzą sprzeciw środowiska naukowego. Po premierze książki Zychowicza o żołnierzach wyklętych został wystosowany list protestacyjny, pod którym podpisało się ponad 20 historyków, w tym z IPN-u.

ZOBACZ TEŻ: Pakt Armia Krajowa - Abwehra

W sprawie zabrał też głos Sławomir Cenckiewicz, historyk i członek Kolegium IPN, który napisał na Twitterze:

"Szanowni, to co się dzieje z nagrodą KHR i bezprawnym usunięciem książki Piotra Zychowicza i Studnickiego budzi mój sprzeciw! Jestem w jury przedst. Polskiego Radia i nie wiem, po co tam jestem, skoro ktoś za mnie i tak podejmuje decyzje. Ujawnię kulisy tej hucpy!"

W kolejnym wpisie Cenckiewicz opublikował swoją rezygnację z członkostwa w jury konkursu:

Książkę Zychowicza wycofano z konkursu na mocy punktu 3. regulaminu. Mówi on, że organizatorzy mają prawo wycofać tytuł, jeśli "zostaną zidentyfikowane uchybienia wobec regulaminu".

Piotr Zychowicz jest autorem takich książek jak "Pakt Ribbentrop-Beck czyli jak Polacy mogli u boku Trzeciej Rzeszy pokonać Związek Sowiecki", "Obłęd '44 czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie" czy dwóch części "Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie".

d3v0kkn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v0kkn