Trwa ładowanie...
d5zc561

5 książek Olgi Tokarczuk, które musisz przeczytać

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2018 za "narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia". Aby dowiedzieć się, co to dokładnie znaczy, warto sięgnąć po jedną z jej wybitnych książek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawdź, jakie książki Olgi Tokarczuk warto znać
Sprawdź, jakie książki Olgi Tokarczuk warto znać (Getty Images)
d5zc561

"Księgi Jakubowe"

"Księgi Jakubowe" to dzieło absolutnie monumentalne, którego źródła i konteksty można by wyliczać godzinami. Tokarczuk opisuje świat w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów i na pograniczu kultur. To właśnie ta jukstapozycja żydowsko-polska sprawia, że dzieło polskiej noblistki jest nieprzeciętne w swoim przekazie.

Opowieść historyczna wyrywa się z ram swojego gatunku, ponieważ w jej centrum jest samotna jednostka, która tylko czeka, aby stać się kimś wybitnym. "Pan Tadeusz" spotyka "Dziady", a to wszystko okraszone jest mistycyzmem, którego nie powstydziłby się sam Słowacki.

d5zc561

Sama Tokarczuk opisuje "Księgi Jakubowe" słowami:

– Mówiąc w wielkim skrócie, opowiada o tym, jak spora grupa Żydów z Podola, wyznawców XVII-wiecznego kabalisty i rabina Szabtaja Cwi, uważającego się za mesjasza, przeszła z wielką pompą na katolicyzm pod wodzą swojego przywódcy, kupca Jakuba Franka, przedtem zaś przez jakiś czas wyznawała islam.

"Bieguni"

Wydana w 2007 r. książka "Bieguni" doczekała się międzynarodowego rozgłosu prawie 11 lat później, kiedy Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Bookera.

d5zc561

W obfitości obrazów i metafor tworzących tę publikację wyróżnia się jeden – droga. To ona jest motywem przewodnim "Biegunów". Tokarczuk stworzyła filozoficzny przekrój przez czas, miejsce i przestrzeń. Wszystkie historie w "Biegunach" są ze sobą nierozerwalnie związane i stanowią wiwisekcję etosu współczesnego podróżnika.

Mnogość wątków to niewątpliwie wielki atut "Biegunów". Noblistka bierze na warsztat zarówno temat Wikipedii, jak i historię XVII-wiecznego anatoma, Filipa Verheyena.

"Dom dzienny, dom nocny"

Jaki jest sens życia? Na to właśnie pytanie Olga Tokarczuk stara się odpowiedzieć w książce z 1998 r. "Dom dzienny, dom nocny". Ta, z pozoru przytłaczająca i mroczna opowieść, daje nam nadzieję na lepsze jutro. Pisarka wykorzystuje narrację patchworkową, która dzięki swojej fragmentaryczności wciąga czytelnika w niepowtarzalnie kruchy i ulotny klimat powieści. W centrum wszystkiego mamy magiczny realizm.

d5zc561

W jednym z wywiadów Olga Tokarczuk zdradziła, że "Dom dzienny, dom nocny" to swojego rodzaju prequel do "Ksiąg Jakubowych":

– Dla mnie, może to przewrotne, "Księgi Jakubowe" to jednak kontynuacja "Domu dziennego, domu nocnego". Tam było o próbach zakorzenienia, tutaj jest o podróży. To dwa bieguny życia.

"Prowadź swój pług przez kości umarłych"

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych książek Olgi Tokarczuk. Krytycy zgadzają się również co do tego, że powieść wydana w roku 2009 jest najprzystępniejszym dziełem noblistki.

d5zc561

Książka jest kanonicznie definiowana jako "thriller", ma jednak z tym gatunkiem niewiele wspólnego. Tokarczuk raz jeszcze bawi się formą i kwestionuje granice nałożone przez swoich poprzedników. Przenosimy się do sennej Kotliny Kłodzkiej. Życie mieszkańców małej wsi zatrząśnie się w posadach, kiedy zacznie dochodzić do serii tajemniczych morderstw.

Dziesięć lat po publikacji książka Tokarczuk została przetłumaczona na angielski i cieszy się wielkim zainteresowaniem. Natomiast w roku 2017 Agnieszka Holland nakręciła "Pokot", czyli film na podstawie książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

"Prawiek i inne czasy"

W książce "Prawiek i inne czasy" ponadczasowy uniwersalizm przeplata się z ambitną próbą scharakteryzowania środkowoeuropejskiej prowincji. Tokarczuk opisuje losy dwóch rodów, Boskich i Niebieskich i zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez niemal cały wiek XX.

Powieść traktuje o przemijaniu i walce z codziennym trudem. Z pozoru proste tematy zostają umagicznione poetyckim językiem pisarki.

d5zc561

Podziel się opinią

Share

d5zc561

d5zc561