Dyktando dla uczniów ze szkół, których patronami są wielcy pisarze, wykłady o języku polskim, wystawa poświęconych mu fotografii - to atrakcje spotkania „Moda na polski”, które odbędzie się 21 lutego w Katowicach.
Wydarzenie wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Organizuje je Rada Języka Polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Biblioteką Śląską w Katowicach.
- Rada ocenia, że język polski potrzebuje pozytywnej promocji, a nie tylko piętnowania błędów. Chcemy więc wykreować modę na polski, prowadzić kampanię społeczną, która uświadomi nam jego wartość w dobie globalizacji – powiedziała członkini Rady, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.
Do udziału w spotkaniu w historycznej Sali Sejmu Śląskiego zaproszono młodzież z liceów noszących imiona znanych pisarzy, poetów i polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla. Młodzi ludzie zmierzą się z dyktandem na temat mody na język polski, przygotowanym przez przewodniczącego Rady Języka Polskiego prof. Andrzeja Markowskiego. Profesor opowie też o Dniu Języka Ojczystego.
W kuluarach prezentowana będzie wystawa fotogramów autorstwa Zbigniewa Sawicza pt. „Uroda polszczyzny”. Zdjęcia będą przedstawiać m.in. wybitnych polskich literatów, ważne wydarzenia związane z językiem polskim jak ogólnopolskie Dyktando czy przyznanie tytułów Ambasadorów Polszczyzny, a także historyczne podręczniki do nauki języka polskiego.
O języku w literaturze mówić będą dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki oraz pisarz Wojciech Kuczok .
Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 r. zginęło tam pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.