17. Port Literacki od nowa
Już wiosną Wrocław europejską stolicą literatury. Pięćdziesięciu zagranicznych i krajowych twórców – w tym goście specjalni: Laurie Anderson, Edmund White oraz obchodząca jubileusz 80. urodzin Krystyna Miłobędzka – zaprasza w dniach 20-22 kwietnia do rozmów o książkach przy kubku dobrej kawy w Studiu Na Grobli podczas 17. Portu Literackiego
Już wiosną Wrocław europejską stolicą literatury. Pięćdziesięciu zagranicznych i krajowych twórców – w tym goście specjalni: Laurie Anderson , Edmund White oraz obchodząca jubileusz 80. urodzin Krystyna Miłobędzka – zaprasza w dniach 20-22 kwietnia do rozmów o książkach przy kubku dobrej kawy w Studiu Na Grobli podczas 17. Portu Literackiego.
Kawiarnianą atmosferę zapewnią nie tylko odpowiednie dekoracje, ale przede wszystkim nieszablonowy program, po raz pierwszy realizowany nie przez Biuro Literackie, a Fundację Europejskich Spotkań Pisarzy, jako prolog wydarzeń, które swój wielki finał będą miały w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Początek imprezy należeć będzie do Krystyny Miłobędzkiej , przez krytyków nazwanej „Królową Krystyną”.Benefis najważniejszej współczesnej polskiej poetki uświetnią premiery trzech książek, w tym dwunastu wierszy w kolorze, oraz finał piątej edycji konkursu „Nakręć wiersz”.
Najlepsze filmy inspirowane twórczością laureatki Nagrody Silesusa wybierze jury w składzie: Jan Komasa, Michał Merczyński, Jarosław Szoda i Artur Burszta, oraz publiczność za pośrednictwem uruchomionej właśnie strony nakrecwiersz.pl, gdzie już można oglądać wszystkie etiudy i na nie głosować.
W pierwszy dzień festiwalu, zdominowany przez twórczość kobiet, zaprezentowane zostaną także utwory poetek irlandzkich: Leontii Flynn , Medbh McGuckian , Pauli Meehan , Sinéad Morrissey , Eiléan Ní Chuilleanáin , Nuali Ní Dhomhnaill oraz Amerykanek Jane Bowles i Laury (Riding) Jackson .
Przez kolejne dwa dni w Porcie Literackim, kojarzonym dotąd głównie z rodzimymi twórcami, za sprawą wybitnych tłumaczy (Bukowski, Buras, Dehnel , Ekier, Engelking, Fiedorczuk, Jarniewicz, Jaskuła, Kopacki, Lisiecka, Ososiński, Sendecki , Sommer, Sosnowski, Tarczyński, Zadura) nadal dominować będzie literatura światowa.
Wśród bohaterów festiwalowych czytań z premierowych książek znajdą się m.in. niemieccy klasycy Gottfried Benn i Bertolt Brecht , a także poeci ze Stanów: John Ashbery , John Cage , Ezra Pound , James Schuyler .Prozę z Europy Środkowej swoją obecnością zaakcentują Balla ze Słowacji oraz Andrij Bondar z Ukrainy.
Do rangi najważniejszego wydarzenia drugiego dnia Portu pretenduje wieczór Edmunda White’a uważanego za prekursora „powieści gejowskiej”, który swoją twórczością wywarł znaczący wpływ nie tylko na kulturę i obyczajowość XX wieku, lecz również zapewnił sobie historyczne miejsce w światowej literaturze.
Finał festiwalu należeć będzie do Laurie Anderson, znanej ze współpracy m.in. z Brianem Eno, Peterem Gabrielem, Philipem Glassem, Lou Reedem i Jeanem-Michelem Jarre’em. W piątkowy wieczór jedna z najciekawszych amerykańskich artystek uświetni swój literacki występ premierową książką Język przyszłości.
Krajowa reprezentacja Europejskich Spotkań Pisarzy to autorzy przygotowanych specjalnie na festiwal nowych książek: Justyna Bargielska , Jacek Dehnel , Tadeusz Pióro , Marcin Sendecki , Dariusz Suska i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki , a także wrocławscy poeci: Urszula Kozioł , Jacek Łukasiewicz i Tradycyjnie podczas Portu poznamy najciekawszych rodzimych debiutantów, wybranych przez Romana Honeta, Joannę Mueller i Martę Podgórnik, która obok Wojciecha Bonowicza i Bohdana Zadury jest także redaktorką ciepło przyjętej przez krytykę i czytelników serii „44. Poezja polska od nowa”.
Za sprawą tej wydawniczej inicjatywy na festiwalu znajdzie się także miejsce dla twórczości Tadeusza Nowaka , Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Władysława Sebyły . Wszystkim czytaniom, a także podczas sobotniego koncertu, wtórować będzie specjalnie napisana na tę okazję muzyka grana na żywo przez artystów Wrocławskiej Akademii Muzycznej.
Odnowionemu Portowi – bardziej międzynarodowemu, w równym stopniu prozatorskiemu i poetyckiemu, przywołującemu również nieobecnych już autorów, z ponad czterdziestoma wydanymi książkami – na banerach, plakatach, w spotach i na stronie portliteracki.pl towarzyszyć będzie kubek z kawą wykonany z wyrwanej, zadrukowanej kartki.
„Kawa(ł) dobrej literatury” – można próbować puentować tegoroczny festiwal. Wszak niezależnie od miejsca na świecie to właśnie „mała czarna” towarzyszy niejednemu, także literackiemu spotkaniu. A zatem z kawą lub bez kawy, jak co roku, kto lubi czytać, ten obowiązkowo zawija do Portu, na Europejskie Spotkania Pisarzy.