Trwa ładowanie...

Zrób sobie zamach stanu

Kiedy w lipcu 2016 roku Turcją wstrząsnął zamach stanu, świat wstrzymał oddech. Dwa dni po nieudanym przewrocie Edward Luttwak precyzyjnie pokazał, czemu przewrót nie mógł się powieść. Równie dobrze mógł polecić zamachowcom swój podręcznik. Do księgarni trafia właśnie pierwsze polskie i zaktualizowane wydanie książki, która krok po kroku wyjaśnia, jak obalić rząd.

Zrób sobie zamach stanuŹródło: SPL/East News, fot: Beata Zawrzel/REPORTER
d3hjr7h
d3hjr7h

Niemal pięćdziesiąt lat przed dramatycznymi wydarzeniami w Turcji, w 1968 roku, ukazała się debiutancka książka Luttwaka – ”Zamach stanu. Podręcznik”. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Ponoć już w 1972 roku, podczas marokańskiego zamachu stanu, obok zamordowanego generała Mohameda Oufkira znaleziono jeden z egzemplarzy książki Luttwaka.

Przez następne pół wieku kolejne rządy zabezpieczały się przed potencjalnymi przewrotami, wprowadzając w życie wskazówki dwudziestosześcioletniego studenta. W tym samym czasie Luttwak, doradca m.in. Ronalda Reagana, George’a Busha seniora czy Dalajlamy, dał się poznać jako genialny strateg, obdarzony przenikliwym umysłem i doskonałą pamięcią.

Luttwak krok po kroku pokazuje, w jaki sposób przeprowadzić skuteczny zamach stanu – od jego przygotowania, przez przeprowadzenie, po utrzymanie nowego porządku. Wyjaśnia, jak istotne jest przejęcie kontroli nad służbami, ile zależy od istniejącej w kraju infrastruktury czy jak należy obejść się z politycznymi rywalami.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

”Zamach stanu. Podręcznik”, Edward N. Luttwak, Wydawnictwo PWN

d3hjr7h

W nowym wydaniu autor bierze pod uwagę doświadczenia ostatnich pięćdziesięciu lat oraz nieprzerwany rozwój technologiczny i militarny. Jako genialny strateg bierze pod uwagę wszystko: począwszy od natychmiastowej neutralizacji zbrojnych sił przeciwnika a skończywszy na odpowiednim wykorzystaniu internetu czy mediów społecznościowych.

CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons CC BY
CC BY-SA 3.0 Źródło: Wikimedia Commons CC BY

O autorze: Edward N. Luttwak (1942) – ekonomista, politolog i strateg. Studiował w renomowanej London School of Economics, jednej z najważniejszych oraz Johns Hopkins University w Baltimore. Przez długi czas związany był z Center for Strategic and International Studies – światowej klasy ośrodkiem analitycznym z siedzibą w Waszyngtonie. Doradzał m.in. Ronaldowi Reaganowi, Georgowi Bushowi seniorowi, Dalajlamie oraz przywódcom wielu państw, m.in. Meksyku czy Kazachstanu. Jest autorem klasycznych pozycji historycznych i strategicznych – ”The Grand Strategy of the Roman Empire from the First Century AD to the Third” (1976) czy ”Strategy: The Logic of War and Peace” (1987). W Polsce ukazała się jego książka ”Turbokapitalizm. Zwycięzcy i przegrani światowej gospodarki” (2000).

Obejrzyj też: Barcelona oddała hołd ofiarom zamachów

d3hjr7h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hjr7h