Trwa ładowanie...

"Zrób sobie raj" Mariusza Szczygła na teatralnych deskach

Spektakl, na motywach zbioru reportaży Mariusza Szczygła o Czechach pt. "Zrób sobie raj" reżyserują w warszawskim Teatrze Studio Kasia Adamik i Olga Chajdas

"Zrób sobie raj" Mariusza Szczygła na teatralnych deskachŹródło: AKPA
d3sl7ic
d3sl7ic

Spektakl, na motywach zbioru reportaży Mariusza Szczygła o Czechach pt. " Zrób sobie raj " reżyserują w warszawskim Teatrze Studio Kasia Adamik i Olga Chajdas. "Zachwycił nas opisany przez Szczygła obraz Czechów, bogactwo tych historii" - mówiła Adamik.

"Jestem niechlujnym czechofilem, ta książka nie jest ani kompetentnym przewodnikiem po kulturze czeskiej, ani po Czechach. Nie jest obiektywna. Nie rości sobie pretensji do niczego. Jest wyłącznie o tym, co mnie zafascynowało przez ostatnich 10 lat, od kiedy pierwszy raz przyjechałem do tego kraju. Jest wielką notatką z lektur i ze spotkań z ludźmi, których chciałem tam spotkać. Słowem, jest o miłości przedstawiciela jednego kraju do innego kraju" - napisał we wstępie do książki " Zrób sobie raj " Mariusz Szczygieł.

Poprzednia książka Mariusza Szczygła o Czechach - " Gottland ", została przełożona na dziesięć języków, zdobyła w Brukseli nagrodę dla najlepszej europejskiej książki roku, a dziennik "Le Figaro" napisał: "To nie jest książka, to klejnot". W przeciwieństwie do "Gottlandu", który opowiadał o Czechach między rokiem 1882 a 2003, "Zrób sobie raj" jest książką przede wszystkim o Czechach współczesnych.

"Te reportaże nas rzeczywiście zachwyciły, przez bogactwo historii i oryginalność stylu literackiego ich autora. Zachwycił nas też w nich bardzo swoisty obraz Czechów. Wydało nam się ciekawe, że ta książka nie jest zbiorem reportaży pełnych dramatu, śmierci i cierpienia, ale sympatycznym obrazem sąsiedniego kraju" - opowiadała Adamik dziennikarzom po czwartkowym pokazie fragmentów spektaklu.

d3sl7ic

Szczygła najbardziej fascynują Czesi, którzy nie wierzą w Boga. "Jak się państwu żyje bez Boga?" - to pytanie jest refrenem jego książki. Kasia Adamik podkreśliła w czwartek, że temat stosunku Czechów do śmierci, religii, do Boga jest też obecny w spektaklu.

Olga Chajdas podkreślała jednak, że w przedstawieniu nie próbują odpowiadać na pytania o sens wiary, że nie próbują opowiadać się po którejkolwiek ze stron" wierzących czy niewierzących. "Czesi są kompletnie inni niż Polacy. Fascynujące jest to, że mieszkańcy kraju, który jest usytuowany tak blisko, mogą się tak bardzo od siebie różnić. Czesi mają zupełnie inny stosunek do życia, do samych siebie, jest w nich jakaś autokrytyka, poczucie humoru na własny temat" - uważa Adamik.

W spektaklu "Zrób sobie raj" występują Katarzyna Herman, Karolina Kominek, Stanisław Brudny, Redbad Klijnstra, Przemysław Kosiński, Piotr Ligienza, Radosław Jamroż, Mateusz Jordan-Młodzianowski, Bogusław Kudłek, Jędrzej Taranek.

Premiera przedstawienia zaplanowana jest na 8 marca. Teatr Studio realizuje spektakl razem z Instytutem Reportażu. (PAP)

d3sl7ic
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sl7ic