Trwa ładowanie...
14-02-2017 12:55

Złodzieje ukradli książki warte 10 milionów złotych. To była kradzież jak w "Mission Impossible"

„O obrotach ciał niebieskich” Mikołaja Kopernika i ponad 160 innych zabytkowych woluminów padło łupem zuchwałych złodziei w zachodnim Londynie. Policja twierdzi, że kradzież przypominała akcję z filmu „Mission Impossible”, w którym Tom Cruise opuszczał się na linie w pilnie strzeżonym pomieszczeniu.

Złodzieje ukradli książki warte 10 milionów złotych. To była kradzież jak w "Mission Impossible"Źródło: Materiały prasowe
d31lvkh
d31lvkh

O obrotach ciał niebieskichMikołaja KopernikaKopernika i ponad 160 innych zabytkowych woluminów padło łupem zuchwałych złodziei w zachodnim Londynie. Policja twierdzi, że kradzież przypominała akcję z filmu „Mission Impossible”, w którym Tom Cruise opuszczał się na linie w pilnie strzeżonym pomieszczeniu.

Jak podaje "Daily Mail", z magazynu znajdującego się w pobliżu lotniska Heathrow w Londynie skradziono drogocenne woluminy należące do trzech antykwariuszy, którzy zamierzali pokazać swoje zbiory na 50. Międzynarodowych Targach Książek Antykwarycznych w Kalifornii. Według ustaleń policji cała akcja była doskonale przygotowana – złodzieje znali rozmieszczenie czujników ruchu i aby uniknąć wykrycia, wycięli otwory w dachu, a następnie spuścili się na linach 12 metrów w dół.

Nagrania z kamer ochrony pokazują, że przestępcy wiedzieli o wszystkich zabezpieczeniach w magazynie i znali położenie skrzyń z cennym ładunkiem. Policja przypuszcza, że rabusie mogli wcześniej zdobyć dostęp do maili antykwariuszy, a cała akcja została najprawdopodobniej przeprowadzona na zlecenie innego kolekcjonera, gdyż żaden szanujący się antykwariat czy dom aukcyjny nie podejmie się sprzedaży skradzionych tomów.

Wśród zrabowanych przedmiotów znalazły się takie białe kruki jak „O obrotach ciał niebieskich” Mikołaja Kopernika z 1566 roku, które wyceniono na około 2 miliony złotych, „Boska komedia” Dantego z 1569 roku i wiele cennych starodruków z drugiej połowy XV i XVI wieku. *Łączna wartość łupu została wyceniona na 2 miliony funtów (ponad 10 milionów złotych). *

d31lvkh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31lvkh