Trwa ładowanie...

Złodziej chciał sprzedać na złom tablicę poświęconą Schulzowi

Złodziej chciał sprzedać na złom tablicę poświęconą SchulzowiŹródło: Inne
d14d2w0
d14d2w0

Ukraińska milicja zatrzymała mężczyznę, który w Drohobyczu (zachodnia Ukraina)
ukradł pamiątkową tablicę poświęconą Brunonowi Schulzowi i chciał ją sprzedać w punkcie skupu metali.

Poinformowała o tym w czwartek PAP Wiera Meniok z Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego drohobyckiego uniwersytetu im. Iwana Franki.

Zniknięcie tablicy, ustawionej w miejscu śmierci pisarza, spostrzeżono w środę rano. Udało się ją odnaleźć wraz ze złodziejem po kilku godzinach dzięki szybkiej reakcji milicji, która poinformowała o wydarzeniu wszystkie punkty skupu złomu w mieście - powiedziała Meniok w rozmowie telefonicznej.

Niestety, mosiężna tablica nie nadaje się już do użytku. Złodziej, którym okazał się 21-letni mieszkaniec Drohobycza narodowości romskiej, przed oddaniem do punktu skupu metalu pociął ją na sześć kawałków.

d14d2w0

O zdarzeniu poinformowaliśmy natychmiast polski konsulat we Lwowie oraz władze Drohobycza. Ich przedstawiciele zadeklarowali, że sfinansują kopię tablicy i w możliwie najkrótszym czasie umieszczą ją tam, gdzie była dotychczas - powiedziała Meniok.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Schulzowi dokonano w listopadzie 2006 roku, podczas odbywającego się II Festiwalu Brunona Schulza.

Schulz urodził się w Drohobyczu w 1892 roku, gdzie pracował później jako nauczyciel rysunków. Po wybuchu drugiej wojny światowej i zajęciu Drohobycza przez Niemców przyjaciele pisarze usiłowali ściągnąć go do Warszawy. W 1942 roku Schulz otrzymał fałszywe dokumenty, ustalono datę ucieczki. Niestety, kilka dni wcześniej Schulz został zastrzelony w getcie przez gestapowca.

Ocalała literacka spuścizna Brunona Schulza to dwa cykle prozy - _ Sklepy cynamonowe_ i _ Sanatorium Pod Klepsydrą, nieco opowieści i szkiców krytycznych zamieszczanych w czasopismach oraz przekład powieści Franza Kafki _Proces.

d14d2w0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14d2w0