Trwa ładowanie...
d3j8iic

Znani bułgarscy pisarze agentami służb specjalnych

d3j8iic
d3j8iic

Dwoje znanych pisarzy bułgarskich Georgi Danaiłow i Wera Mutafczieja znalazło się na liście 30 agentów byłych służb komunistycznych, opublikowanej we wtorek przez bułgarską komisję lustracyjną.

Powołana na mocy ustawy z 2006 r. komisja, zajmująca się przechowywaniem archiwów komunistycznych służb specjalnych i lustracją, ogłosiła wyniki badania przeszłości pracowników pięciu agencji rządowych.

Jak wynika z publikacji, przed 1991 rokiem agentami było w tych instytucjach 30 osób, w tym 16 w Agencji Archiwów Państwowych. Znalazło się wśród nich dwoje z jej szefów oraz dyrektorzy regionalnych wydziałów w Płowdiwie, Ruse, Starej Zagorze i Pazardżyku.

Znana pisarka, autorka powieści historycznych Wera Mutafczijewa, obecnie przewodnicząca agencji ds. kontaktów z Bułgarami za granicą, była agentką, zarejestrowaną w 1969 r. pod pseudonimem Atanas. Jak wynika z dokumentów, pracowała na rzecz wydziału inwigilującego inteligencję. Pisarz Georgi Danaiłow, obecnie pracujący w tej samej agencji, był tajnym współpracownikiem kontrwywiadu w latach 1973-1987.

d3j8iic

Następna lista, którą komisja lustracyjna opublikuje, będzie zawierać nazwiska byłych agentów w mediach elektronicznych i w prasie.

*W Bułgarii ustawodawstwo nie zakazuje byłym agentom pełnienia funkcji publicznych i udziału w polityce. * Z dokumentów opublikowanych dotychczas przez komisję wynika, że w rządach bułgarskich od 1990 roku było 107 dawnych agentów; okazali się nimi nawet dwaj premierzy. W parlamentach różnych kadencji zasiadało w tym okresie 130 byłych etatowych pracowników i współpracowników bezpieki.

Komisja ustaliła, że czterech byłych agentów zasiada obecnie w Państwowej Komisji Bezpieczeństwa Informacji, upoważnionej do wydawania zezwoleń na dostęp do informacji tajnych, w tym natowskich.

d3j8iic
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j8iic