Trwa ładowanie...

Znamy utwory Nagrody Literackiej im. Janusza Zajdla

Znamy utwory Nagrody Literackiej im. Janusza Zajdla - najbardziej znanej nagrody literackiej z dziedziny fantastyki

Share
Znamy utwory Nagrody Literackiej im. Janusza Zajdla
Źródło: Zajdel.art.pl/M.Dagajew, M.Stelmach
d3gkll6

28 sierpnia w Cieszynie, podczas uroczystości zamknięcia ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki Polcon 2010 (w tym roku połączonego z Parconem i Euroconem pod nazwą Tricon), odbyło się wręczenie Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2009. To już dwudziesta szósta edycja tego najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla autorów polskiej fantastyki, na którą głosują sami czytelnicy.

Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za rok 2009 otrzymały następujące utwory:

W kategorii powieść: * Przedksiężycowi 1* Anny Kańtoch (Fabryka Słów)

W kategorii opowiadanie:* Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami* Roberta M. Wegnera (w: * * Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza. Północ-Południe, Powergraph)

d3gkll6

Gościem honorowym uroczystości była Jadwiga Zajdel – żona Janusza A. Zajdla, patrona Nagrody.

Wybór laureatów Nagrody im. Janusza A. Zajdla przebiega w dwóch etapach. Pierwszym z nich, było zgłaszanie przez czytelników fantastyki swoich kandydatur do nominacji. Spośród wyłonionych w tym etapie utworów, uczestnicy Polconu, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, dokonują wyboru laureatów (osobno wśród powieści i opowiadań). W tym roku konferencja ta, pełniła równocześnie rolę Euroconu (najważniejszego zjazdu miłośników fantastyki w Europie) i odbywała się na granicy polsko-czeskiej w Cieszynie, w dniach 26-29 sierpnia 2010.

Nagroda została przyznana po raz pierwszy w 1985 r.Do tej pory uhonorowano nią
w sumie trzydzieści osiem utworów – powieści i opowiadań. Wśród laureatów znaleźli się m.in.: prof. * Edmund Wnuk-Lipiński , Andrzej Sapkowski , Rafał A. Ziemkiewicz , Anna Brzezińska , Jacek Dukaj , Marek S. Huberath , Tomasz Kołodziejczak , Jarosław Grzędowicz, Rafał Kosik .*

Patron Nagrody – Janusz A. Zajdel (1938-1985) – z zawodu fizyk, przez długie lata zajmował pozycję lidera wśród polskich twórców gatunku. Do najgłośniejszych książek Zajdla należą: Limes inferior (1982), Cylinder van Troffa (1980), Paradyzja (1984). Jego dzieła
na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki oraz social fiction.

d3gkll6

Wśród nadesłanych nominacji w kategorii Powieśćznalazło się pięćdziesiąt tekstów czterdziestu trzech autorów opublikowanych przez czternaście różnych wydawnictw.

W kategorii Opowiadanie zgłoszono sto trzydzieści dwa utwory. Były to teksty sześćdziesięciu pięciu polskich autorów wydane w ubiegłym roku. Ukazały się one w sześciu czasopismach oraz w dwudziestu trzech antologiach i zbiorach opowiadań.

Teksty, które otrzymały nominację w tej kategorii, były wybierane przez 12,5 do 23,5% nominujących (w zależności od tekstu).

d3gkll6

Podziel się opinią

Share
d3gkll6
d3gkll6