Trwa ładowanie...

Znamy najlepsze książki historyczne 2017 roku!

Internauci, dziennikarze, naukowcy i recenzenci wybrali najlepsze książki historyczne 2017 roku! ”Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” organizowany jest od siedmiu lat przez redakcję portalu historycznego Histmag.org wspólnie z wortalem literackim Granice.pl.

Znamy najlepsze książki historyczne 2017 roku!Źródło: Materiały prasowe
dhwq7ap
dhwq7ap

Nagradzane są najlepsze publikacje historyczne wydane w języku polskim, w trzech konkursowych kategoriach. Przedstawiamy laureatów.

Kategoria: W rolach głównych
Biografie i wspomnienia. Publikacje, których głównym bohaterem jest człowiek lub niewielka grupa postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią.

W tej kategorii jury wyróżniło publikację Sheili Fitzpatrick ”Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne.
– Stalin był okrutnikiem i dyktatorem, ale paradoksalnie nie działał sam – dysponował ”drużyną”, która wykonywała jego politykę i oparła swoją karierę polityczną na wykonywaniu poleceń wodza. Działania tej grupy są fascynującym przykładem działania władzy i jej elity – elity przypomnijmy komunistycznej, a więc na swój sposób wyjątkowej. Sheila Fitzpatrick, doświadczona badaczka historii ZSRR, opisała ten temat z dużym profesjonalizmem, a także w sposób atrakcyjny, zasługuje więc jak najbardziej na docenienie. – opowiada o zwycięskiej książce Tomasz Leszkowicz, redaktor portalu Histmag.org.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

”Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki”, Sheila Fitzpatrick, tłumaczenie Karolina Iwaszkiewicz, Wydawnictwo Czarne.

dhwq7ap

Z kolei serca internautów podbiła książka ”Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki” Marty Grzywacz, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN.
– Przez wieki ograbiani i odzierani byliśmy z materialnych świadectw naszych korzeni i naszej tożsamości. Nominacja dla książki p. Marty Grzywacz jest z mojej strony (tak jak i sama książka) pomnikiem dla wielkiego człowieka, który dokonywał wielkich rzeczy w wyjątkowo trudnych czasach. Starał się ratować naszą historię, kulturę i sztukę. Książka jest bardzo ciekawa, opowiada o losach naszych największych dóbr kulturowych. Te niekiedy mogły by być kanwą na dobry film przygodowy, a główny bohater może być naszym Indianą Jonesem. – uzasadnia Piotr Guzowski, czytelnik głosujący w plebiscycie

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

_”Obrońca skarbów. Karol Estreicher”, Marta Grzywacz, Wydawnictwo Naukowe PWN. _

Kategoria: Okiem badacza
Książki historyczne, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

dhwq7ap

Tu jury zdecydowało się przyznać nagrodę książce: ”Historia Zimnej Wojny. T. 1. Geneza” pod red. Melvyn P. Lefflerâ i Odda Arnea Westada, wydaną przez Wydawnictwo Napoleon V.
– Prezentowany tom jest pierwszym z trzech, a jego publikacja to znakomita wiadomość dla polskich czytelników. Minęło już co prawda siedem lat od premiery wydania angielskiego, ale mówimy tutaj o najwyższej światowej półce, kompleksowej historii zimnej wojny firmowanej przez Uniwersytet Cambridge. Pozycja obowiązkowa dla polskich miłośników XX wieku - zwłaszcza jako źródło odniesień polemicznych. – mówi o nagrodzonej publikacji Michał Przeperski, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

_”Historia Zimnej Wojny”, Melvyn P. Leffler, Odd Arne Westad, tłumaczenie Mateusz Grzywa, Wydawnictwo Napoleon V. _

dhwq7ap

Z kolei internauci wybrali książkę ”Czas ziemiaństwa” wydaną przez Ośrodek Karta.
– To edytorska perełka, która powinna znaleźć się w bibliotece każdego pasjonata dziejów ojczystych. Mozaika losów polskich ziemian daje niejednoznaczny obraz potęgi i gwałtownego załamania się warstwy społecznej, która przez wieku budowała kulturę narodową. Pojedyncze historie układają się w barwną opowieść: wzruszającą i bolesną, a dla polskiej historii - fundamentalną. Lektura obowiązkowa. – opisuje fenomen zwycięskiej publikacji Michał Przeperski.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

”Czas ziemiaństwa”, zebrała Anna Richter, Ośrodek Karta.

dhwq7ap

Kategoria: Historia niebanalna
Obejmuje książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Jury zwróciło szczególną uwagę na publikację: ”Zamach stanu. Podręcznik” Edwarda N. Luttwaka.
– Książka, reklamowana od wielu lat na całym świecie jako swoisty poradnik przeprowadzenia zamachu stanu, w pewnej mierze jest w nim w rzeczywistości. Jednak równocześnie jest bardzo ciekawym kompendium wiedzy o tym zjawisku, zawierającym wiele statystyk i interesujących rozważań dotyczących historycznych zamachów. – opowiada Maciej Zaremba, redaktor naczelny portalu Histmag.org.
O książce pisaliśmy też szerzej w Wirtualnej Polsce

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

”Zamach stanu. Podręcznik” Edward N. Luttwak, Wydawnictwo PWN.

dhwq7ap

Internaci oddali najwięcej głosów na publikację Mariusza Wollnego ”Był sobie król... Poczet Piastów” (Wydawnictwo Jama).
– Jestem urzeczona pasją historyczną autora, która udziela się czytelnikowi. Mnóstwo ciekawostek o dawnych czasach i żyjących w nich ludziach oraz piękny język bardzo działają na wyobraźnię, a przez to opisywane historie stają się żywe, bliskie, "wciągają" czytelnika. Uważam, że to najlepszy sposób zainteresowania historią nie tylko młodego człowieka. – argumentuje Barbara Kardas, internautka głosująca w plebiscycie.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

_”Był sobie król... Poczet Piastów”, Mateusz Wollny, Wydawnictwo Jama. _

dhwq7ap

Więcej informacji o przedsięwzięciu i nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie: historiazebrana.pl.
Redakcje zaangażowane: Histmag.org – histmag.org i Granice.pl – granice.pl.

Obejrzyj też: #dziejesiewkulturze

dhwq7ap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhwq7ap