Trwa ładowanie...

Zmiany w spisie lektur

Zmiany w spisie lekturŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Nowy spis lektur szkolnych z języka polskiego pojawi się dzisiaj na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji Narodowej - dowiedział się „Dziennik Polski”.

Według gazety, będą duże zmiany - szczególnie w stosunku do budzącego kontrowersje projektu opracowanego za rządów ministra Romana Giertycha. Ze spisu zniknęły jednak nie tylko książki Jana Dobraczyńskiego , ale także Jana Pawła II . Krytycznie o nowym projekcie wypowiadają się już przedstawiciele ekipy pracującej nad reformą szkolnictwa w czasach, gdy po Romanie Giertychu ministrem edukacji został prof. Ryszard Legutko.
- To ukłon w stronę tzw. politycznej poprawności. Dominują autorzy laiccy, ze spisu zniknęły przede wszystkim pozycje akcentujące chrześcijańskie korzenie naszej kultury - komentuje dr hab. Andrzej Waśko z Instytutu Filologii Polskiej UJ, były wiceminister edukacji.

Ze spisu lektur wykreślono książkę Jana Pawła II Pamięć i tożsamość , uznaną za zbyt trudną, nawet dla licealistów. Nie ma już w nim Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej , powieści Stefana Żeromskiego wycofano z programu gimnazjum, będą czytane tylko przez licealistów, którzy z kolei lekturę wybranej powieści historycznej Henryka Sienkiewicza zakończą na etapie gimnazjalnym - czytamy w „Dzienniku Polskim”.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj