Trwa ładowanie...

Zmarł Wacław Pomorski: działacz Solidarności, artysta plastyk i poeta

Wacław Pomorski był wszechstronnym twórcą. Zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem oraz poezją. Za zasługi w stanie wojennym oraz działalność związkową i opozycyjną został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Bytowski artysta zmarł w wieku 81 lat.
Share
Wacław Pomorski
Wacław PomorskiŹródło: YouTube.com
db82vlb

W sobotę zmarł Wacław Pomorski, poeta, artysta plastyk i zasłużony działacz Bytowa. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 20 stycznia o godzinie 10.00 w kaplicy na cmentarzu w kaszubskiej wsi Rzepnica.

Artysta urodził się w 1939 roku w Kamienicy Szlacheckiej. Był twórcą i pedagogiem związanym z bytowskimi szkołami. Od 1975 roku prowadził też pracownię plastyczną w Bytowskim Domu Kultury. Pierwszy tomik poetycki "W drodze do jasnych stron" wydał w roku 1989. W roku 2000 opublikował dzienniki pisane podczas wojennego "W cieniu komuny - zapiski na gorąco". Artysta tworzył też po kaszubsku.

Zobacz: Oni odeszli w 2020 roku

Za zasługi w dokumentowaniu i popularyzowaniu historii Polski w stanie wojennym oraz działalność związkową i opozycyjną Wacław Pomorski został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wręczył mu go 2007 roku Prezydent Lech Kaczyński.

db82vlb

Wacław Pomorski od września 1980 r. był członkiem Prezydium Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność w Bytowie. Pod koniec lat 80 współpracował z podziemnym pismem "OKO” Międzyregionalnej Komisji Koordynacyjnej Pomorza Środkowego Koszalin-Słupsk. W roku 1989 został redaktorem "Biuletynu Bytowskiego”, a na początku lat 90. był przewodniczącym Regionalnego Ruchu Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Słupsku.

Wacław Pomorski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, W-wa 23.08.2007

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

db82vlb

Podziel się opinią

Share
db82vlb
db82vlb