Trwa ładowanie...
d2cosul
literatura
03-05-2010 00:11

Zmarł Ziemowit Fedecki

d2cosul
d2cosul

Zmarł Ziemowit Fedecki, slawista, tłumacz z rosyjskiego, białoruskiego i francuskiego oraz współzałożyciel Studenckiego Teatru Satyryków STS. Miał 85 lat – poinformowała Małgorzata Brodacka z sekretariatu miesięcznika „Twórczość”.

Ziemowit Fedecki urodził się 22 sierpnia 1923 roku w Lebiodzie w powiecie lidzkim na terenie dzisiejszej Białorusi. W okresie od 1948 do 1950 roku był szefem redakcji literatury rosyjskiej w wydawnictwie Czytelnik. Od 1950 roku na stałe współpracował jako tłumacz z miesięcznikiem „Twórczość”.

W 1954 roku współtworzył Studencki Teatr Satyryków STS, dla którego pisał później teksty kabaretowe i rewiowe. Był również korespondentem „Rzeczpospolitej” w Moskwie i współzałożycielem kwartalnika poświęconego kulturze radzieckiej – „Opinie”. W 2001 roku otrzymał nagrodę PEN Clubu za przekłady na język polski literatury rosyjskiej, białoruskiej i francuskiej.

Fedecki przekładał na język polski utwory rosyjskiej poezji i prozy m.in. Aleksandra Kurpina, Jurija Tynianowa, Michaiła Bułhakowa , Jurija Trifonowa, Nikołaja Zabołockiego, Siergieja Jesienina i Włodzimierza Wysockiego oraz nieznaną wcześniej w Polsce twórczość Isaaka Babla i Mariny Cwietajewej .

d2cosul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cosul