Trwa ładowanie...
serial
16-01-2012 12:45

Zmarł Reginald Hill, twórca serii kryminałów „Dalziel & Pascoe”

W wieku 75 lat zmarł w czwartek Reginald Hill, autor 24 bestsellerowych kryminałów ze znanej również polskim czytelnikom serii Dalziel & Pascoe.

Share
Zmarł Reginald Hill, twórca serii kryminałów „Dalziel & Pascoe”Źródło: BBC
d3kvqwz

W wieku 75 lat zmarł w czwartek Reginald Hill, autor 24 bestsellerowych kryminałów ze znanej również polskim czytelnikom serii Dalziel & Pascoe .

Reginald Charles Hill był laureatem Cartier Diamond Dagger przyznanej dla uhonorowania twórczości – najbardziej prestiżowej nagrody dla pisarzy kryminałów przyznawanej przez Crime Writers’ Association. Hilla uważa się za "pisarza kompletnego", obdarzonego wielką intuicją i darem spontanicznej narracji.

„Hill był jednym z pierwszych brytyjskich pisarzy, jakich czytałem” – mówi Ian Rankin, jeden z najpoczytniejszych obecnie brytyjskich twórców kryminałów. „Wystarczyło, że raz przeczytałeś o Andym Dalzielu i nigdy go już nie zapominałeś. Przypuszczam, że jego ślady są widoczne u mojego Inspektora Rebusa – oboje są nieustępliwi, niezależni i nie troszczą się o siebie.”

d3kvqwz

Słynna seria o podinspektorze Adrew Dalzielu i inspektorze Peterze Pascoe stała się podstawą do nakręcenia przez BBC serialu. Złożone sprawy, charyzmatyczni, zacięci, wybitni detektywi z ogromnym, typowym dla Północy, poczuciem humoru i niezwykłe zagadki kryminalne w charakterystycznym dla Anglii klimacie. Wspaniałe połączenie bezpośredniego Warrena Clarke'a w roli politycznie niepoprawnego do bólu policjanta Andy`ego Dalziela oraz Colina Buchanana wcielającego się w Petera Pascoe, sprawiło, że ten serial kryminalny odniósł olbrzymi sukces na całym świecie.

Agent pisarza poinformował, że Reginald Hill zmarł spokojnie w swoim domu w Cumbrii, po roku walki z rakiem (miał guza mózgu). Po 51 latach małżeństwa pozostawił żonę, Patricię. Para nie miała dzieci.

Dokładnie 2 grudnia 2011 roku miała datę polska premiera kolejnego kryminału Hilla zatytułowanego... Ostatnie słowa .Książka ukazała się, podobnie jak wcześniejsze tytuły serii, pod patronatem medialnym Wirtualnej Polski. Przeczytaj recenzję Ostatnich słów w naszym serwisie.

Na podst. booklips.pl, nowaproza.eu.

d3kvqwz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kvqwz
d3kvqwz