Trwa ładowanie...
dgii3hh

Ian Rankin

Jest absolwentem Uniwersytetu Edynburskiego. Po skończeniu nauki pracował jako zbieracz winogron, świniopas, poborca podatkowy, badacz alkoholu, dziennikarz piszący o sprzęcie hi-fi i punkowy muzyk. Jego pierwsza powieść z inspektorem Rebusem zatytułowana Supełki i krzyżyki wyszła w roku 1987 i od tej pory jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a także zdobywają sobie coraz większą popularność w USA.

Został wybrany na członka Towarzystwa Hawthorna, zdobył prestiżową Nagrodę Chandlera-Fulbrighta i nagrodzony został dwoma "Sztyletami" CWA" za krótkie opowiadania. W 1997 jego powieść Black & Blue zdobyła "Złoty Sztylet Macallan CWA" oraz została nominowana do nagrody "Edgara" za najlepszą powieść roku, przyznawanej przez Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Sensacyjnych. Powieści Black & Blue, The Hanging Garden, Dead Souls i Mortal Causes stały się podstawą scenariuszy spektakli telewizyjnych w telewizji ITV, w których w roli inspektora Rebusa wystąpił John Hannah. Powieść Dead Souls, będąca dziesiątą z kolei w serii z inspektorem Rebusem została w 1999 nominowana do "Nagrody Złotego Sztyletu CWA".

Obdarzony tytułem Absolwenta Roku Uniwersytetu Edynburskiego, Ian Rankin otrzymał także dwa honorowe doktoraty: jeden w 1999 na Uniwersytecie Abertay Dundee i drugi niedawno na Uniwersytecie St. Andrews.
Mieszka w Edynburgu z żoną i dwoma synami.

dgii3hh

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgii3hh
dgii3hh
dgii3hh