W sobotę, 16 kwietnia, zmarł profesor Artur Hutkiniewicz.
Artur Hutnikiewicz urodził się w 1916 roku we Lwowie. Przez pół wieku związany był z Toruniem i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.
Przez wiele lat był pracownikiem Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich oraz Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Jest członkiem honorowym Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz Towarzystwa im. Stefana Żeromskiego. W 1993 roku wstąpił do reaktywowanej Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.
Artur Hutnikiewicz ma w swoim dorobku ponad 200 rozpraw i esejów. Jego autorstwa są m.in. takie publikacje, jak: Młoda Polska (w serii Wielka Historia Literatury Polskiej), Od czystej formy do literatury faktu, „Przedwiośnie” Żeromskiego, Stefan Żeromski, To co najważniejsze: trzy eseje o Polsce. To jemu polska literatura zawdzięcza odkrycie pisarstwa Stefana Grabińskiego, dziś uznawanego za klasyka literatury grozy.
Był krytycznie nastawiony do rzeczywistości powojennej, nie należał więc do ulubieńców peerelowskich władz. Wielokrotnie zabierano mu paszport i odmawiano prawa wyjazdu z kraju oraz cenzurowano teksty.
Jan Paweł II wymieniał jego nazwisko wśród najbardziej znaczących w polskiej nauce. Profesor wykształcił 450 magistrów, 12 doktorów i 8 doktorów habilitowanych. Kochał uczyć – mimo przejścia na emeryturę prowadził wykład monograficzny dla studentów.