Trwa ładowanie...

Zmarł pisarz i ilustrator książek dla dzieci Maurice Sendak

Znany amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Maurice Sendak zmarł we wtorek w szpitalu w Danbury w stanie Connecticut; miał 83 lata - poinformowała jego przyjaciółka i opiekunka

Zmarł pisarz i ilustrator książek dla dzieci Maurice SendakŹródło: AP
dkl243d
dkl243d

Znany amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Maurice Sendak zmarł we wtorek w szpitalu w Danbury w stanie Connecticut; miał 83 lata - poinformowała jego przyjaciółka i opiekunka.

Sendak za swoje ilustracje dostał w 1970 roku nagrodę im. Hansa Christiana Andersena, nazywaną nagrodą Nobla za literaturę dziecięcą. Przyznawana jest ona przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY).

W 2003 roku za swoją twórczość otrzymał nagrodę dedykowaną pamięci szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren.

dkl243d

Międzynarodową sławę przyniosła Sendakowi książka* "Where the Wild Things Are"* (Gdzie mieszkają dzikie stwory)
z 1963 roku. Rozeszła się ona w nakładzie ponad 19 mln egzemplarzy na całym świecie. W 2009 roku powstał na jej podstawie film pod tym samym tytułem, nakręcony przez Spike'a Jonze'a ("Być jak John Malkovich") we współpracy z Tomem Hanksem.

Sendak, który urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku w rodzinie żydowskich imigrantów z Polski, był również autorem kostiumów i scenografii do oper Maurice'a Ravela i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

dkl243d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkl243d