WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kraków
23-04-2010 (13:29)

Zmarł Natan Gross

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Reżyser filmowy, pisarz, poeta i dziennikarz publikujący w języku polskim i hebrajskim Natan Gross zmarł 5 października 2005 roku w Tel Avivie - poinformowała w piątek krakowska Fundacja Judaica. Miał 85 lat.

Natan Gross był z pochodzenia krakowianinem. W 1938 roku zdał maturę w krakowskim Liceum Hebrajskim.

Wybuch wojny przerwał Grossowi studia na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Okupację przetrwał w getcie krakowskim i ukrywając się na aryjskich papierach.

WP

W 1946 roku artysta ukończył w Krakowie Kurs Przeszkolenia Filmowego, na którym miał okazję zetknąć się ze znakomitymi wykładowcami, m.in. Antonim Bohdziewiczem, Romanem Ingardenem i Władysławem Tatarkiewiczem.

Po dyplomie, w 1946 roku został oddelegowany do Łodzi jako asystent przy filmie „Dwie godziny”. Potem dostał angaż w kooperatywie filmów żydowskich Kinor, tam gdzie zrealizował kilka filmów dokumentalnych.

W 1950 roku Gross wyjechał do Izraela, gdzie zajmował się m.in. realizacją filmów dokumentalnych. Właśnie w Izraelu wyreżyserował tam swój jedyny pełnometrażowy film fabularny pt. „Piwnica”, który w 1964 roku otrzymał nagrodę na festiwalu w Berlinie.

Gross był także autorem artykułów, wierszy i książek o tematyce żydowskiej.

WP

Jedną z najważniejszych jego publikacji jest Film żydowski w Polsce.Wydana po raz pierwszy w Jerozolimie w 1990 roku książka powstała w oparciu o bogate materiały prasowe i archiwalne oraz wspomnienia samego autora.

Zadanie opisania dziejów żydowskiego kina w Polsce powierzył Natanowi Grossowi profesor światowej stawy historyk kultury i literatury jidysz - Chone Shmeruk.

Polub WP Książki
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP